Beyni Yedeklemeye Başlamak Kullanıcıların Ölümü Olacak!

Bir Start-up (hem büyüme hem de gelişme özelliklerini taşıyan, farklı projelere ve yeni girişimlere verilen isim), bir gün insanların beyinlerinin yedeklenmesine izin vereceklerini ve bunun da sonu “ÖLÜM” olan nihai bir bedeli olacağını iddia etmekte.

 Nectome isimli bir firma, bir gün insan beynini tarayıp, bilincini olduğu gibi saklayabileceğini, ölen bir kişinin zihnini belki de bir bilgisayar simulasyonu gibi çalıştırabileceğini açıklamakta.

MIT Technology Review dergisinde bu konuya dair şu yazılamakta: “Ancak, mevcut süreç için yeni bir beyin gerekmektedir. Bu ürün %100 ölümcül.”

 Nectome adlı şirket, her yıl yeni bir grup şirket seçip, onlara fon sağlayan ve daha ileride ana finansman bulurlar umudu ile bu şirketlere danışmanlık yapan bir kuruluş olan Y Combinator tarafından desteklenmekte.

Nectome şirketinin web sitesinde yazdığına göre; şirket, bir kişinin ölümünden sonra anılarını yeniden oluşturabilecek şekilde ayrıntılı bir beyin konektomu (nöral bağlantıları) araştırması yapabileceğinin bir gün mümkün olduğunu dile getirmekte.

Web sitesinde şunlar da yazılı: “Beyninizdeki belirli bir anıyı başarılı bir şekilde tespit edip, haritalandırabileceğinizi hayâl edin. Günümüzün  önde gelen sinirbilim araştırması, bunun konektomunuzu (nöral bağlarınızı) koruyarak mümkün olabileceğini göstermekte.”

Nectom şirketi, önümüzdeki günlerde Y Combinator adlı firmanın demo (yeni şirketlerinin ürün veya hizmetlerini yatırımcılara ve gazetecilerden oluşan seyircilere gösterilmesi) günlerinin bir parçası olacak.

Y Combinator firmasının daha önceden desteklediği şirketler; Dropbox ve AirBnB idi.

Y Combinator firması, ayrıca, ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’ne 960.000$’lık (687.000£) bir bağışta bulunarak, bunu, beyni koruma konusunda “ticari bir fırsat” olarak gördüğünü de açıklamıştır.

MIT Technology Review dergisi, şirket ekibinin, Kaliforniya’daki ölüm tedbir ve ölçütleri ile ilgili nispeten yeni olan kanunları iyi bilen avukatlara danışmış olduklarını da açıklıyor.

Şirket, ölümcül derecedeki hastalarla çalışmayı planlamakta ve beynin anlık detaylarını mikroskobik, mini ölçekte korumak için bir mumyalama (embalming) işlemi kullanmakta.

Şirket, bu metodu tavşanlar üzerinde kullanmışlar ve bu çalışmaları ile de beyin koruma konusuna yardımcı olmasından dolayı bir ödül de kazanmıştır.

Çalışma ekibi, daha da ileri giderek, bu tekniği, Portland, Oregon’daki henüz ölmüş bir kadın üzerinde halihazırda kullandıklarını dile getirmekteler. Ancak, bir kaç saatlik bir gecikme de bile, beynin çok hasar görmüş olduğunu da açıklamaktalar. Şirket için bir sonraki adım, doktorun asistanlığında ötenazi yapmayı planlayan birini bulmak olduğunu da söylemekteler.

Kayıp Nesil

Bugüne kadar, anıların ölü beyin dokusundan geri elde edileceğine dair hiç bir kanıt olmasa da çalışma ekibi, kişinin ölüme doğru giden son anlarında bu sürece başlamak için yöntemler aramaktadır.

Diğer uzmanlar, Nectome şirketinin belirttiği üzere anıları koruma konusundaki vaatlerinin aşırıya kaçmış bir vaat olduğuna ve Silikon vadisindeki bazı kişilerin kendi ölümleri ve anıları koruma konusunda saplantılı olduğuna ve bunun gittikçe artan bir trend oluşturduğuna inanmaktalar.

Cryonics, (gelecekte çağdaş tıp teknolojisinin gelişmesi umuduyla insan ya da hayvan bedeninin dondurulması ve düşük sıcaklıkta korunması)

Ile bir cismi bir şekilde “ dondurmak” ve sonunda da onu hayata dönüştürmek bir bilim kurgudur ve elbette hiç gerçekleşmemiştir.

Aynı şekilde, Nectome adlı şirketin de yapmak istediği şeyin fizibilitesi hakkında çok büyük şüpheler mevcuttur.

Ne olursa olsun, şirket yine de finansman sağlama yolu olarak bir bekleme listesi oluşturdu ve burada kişiler, herhangi bir zamanda iade edebilecekleri 10.000 dolar ile bu projeye katkı sağlayabileceklerdir.

MIT Technology Review dergisine göre, bu listeye şimdiden 25 kişi dahil oldu bile.

Nectome şirketi ile daha çok tipik cyronics işlemi yapan diğer şirketler arasındaki en önemli ayrım; şirketin bir beyni hayata döndürmeyi değil de anılarını olabildiğince kapsamlı bir şekilde saklamayı amaçlıyor olması.

Nectome şirketinin kurucu ortağı Robert McIntyre:  “Şu anda ölen bir neslin tüm o kollektif bilgeliğini kaybetmekteyiz. Bilgiyi bir sonraki nesle aktarabilirsiniz ancak tecrübeyle edinilen bilgeliği iletmek daha zordur. Çocuklarınız da aynı hatalardan ders almak zorundalar…”

Çeviren : AylinER
http://www.bbc.com/news/technology-43394758

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu