Anoreksiya Nervozanın 12.Kromozomdaki Genetik Bir Bölgeyle İlgili Olduğu Söyleniyor

 UNC Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yürütülen, çığır açan çalışma, ilk defa aneroksiya nervosanın genetik yerini belirledi ve bu potansiyel ölümcül hastalığın metabolik temelleri olabileceğini açıkladı.

Bugüne kadar aneroksiya nevrozayla ilgili yapılan en güçlü genetik çalışma olan bu çalışmada, 3495 aneroksiya nevroza hastası ve 10982 hasta olmayan kişinin DNA sından genom genel analizi yapılmıştır.

Eğer bu hastalığı taşıyanlarda belirgin genetik varyasyonlar, taşımayanlara oranla daha sık görülüyorsa, bu varyasyonların hastalıkla bağlantılı olduğu söylenebilir. Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsüne göre, bu ilgili varyasyonlar hastalığa sebep olan problemlerin yer aldığı insan genomunun bulunduğu yere dair çok güçlü işaret olabilirler.

Cynthia Bulik: Kromozom 12 de anoreksiya nervosanın olduğuna dair genom çapında önemli bir yer belirledik. Burası daha önceden tip 1 diabet ve otoimmun bozukluklarla ilişkilendirilmişti. Ayrıca aynı genlerin ne dereceye kadar farklı özelliklere ve bozukluklara neden olduğunu anlamak için genetik korelasyonlar da hesapladık.

Anhoreksiya nervosa, genetik olarak nevrotizm (duygusal dengesizlik) ve şizofreni ile çok bağlantılı. Bu da anoreksiyanın aslında psikiyatrik bir hastalık olduğu fikrini doğrulamaktadır.

Ayrıca vücut bileşimi (BMI) ve insülin glukoz metabolizmayı da içeren çeşitli metabolik özelliklerin olduğu çok güçlü genetik korelasyonlar da bulduk. Bu bulgular metabolik faktörlerin aneroksiya nevrosa riskini ne kadar artırdığını anlamamız konusunda bizi cesaretlendiriyor.

Bu çalışma ‘Psikiyatri Genetik Birliği Yeme Bozuklukları Çalışma Grubu’ tarafından yürütüldü. Bu grup dünya çapında pek çok kuruluştaki araştırmacıların işbirliğiyle oluşmaktadır.

Londra King’s College da Dr. Gerome Breen: “Bu kadar büyüklükte bir örnek oluşturabilmek için 220 den fazla bilim adamı ve klinikçiyi bir araya getirdik. Bu işbirliği olmasaydı, aneroksiyanın hem psikiyatrik hem de metabolik sebepleri olduğunu bulamazdık.”

Projede görev alanlardan, Stanford Üniversitesi’nden Dr. Laramie Duncan: “Bu kadar büyük gruplarla çalışarak, küçük gruplarda asla elde edemeyeceğimiz şeyler keşfettik.”

Araştırmacılar, bu çalışmanın aneroksiya nevrosanın genomik keşfinin başlangıcı olduğunu söylüyorlar ve örneklerin sayısını artırmaya devam ediyorlar. Aneroksiya nevrosanın hem psikiyatrik hem de metabolik olarak gözlemlemek, bu hastalığın tedavisindeki ilaçların değiştirilmesi ya da geliştirilmesine yönelik çalışmaları başlatabilir.

Çeviren ; Sıdıka ÖZEMRE
http://neurosciencenews.com/genetics-chromosome-12-anorexia-6662/

Check Also

Bir Simulasyonda Yaşıyoruz!