‘Oruç Diyeti’ çılgınlığı

‘Oruç Diyeti’ çılgınlığı

İngiltere’yi etkisi altına aldıktan sonra şu günlerde okyanusu aşan yeni bir diyet, canınız ne isterse yiyerek kilo verebileceğinizi öngörüyor. Tek yapmanız gereken haftada iki gün hiçbir şey yememek.

5-2-diet-recipes-300x198‘Oruç Diyeti’ ya da ‘5:2 Diyeti’ olarak adlandırılan yeni sistem, haftanın beş günü boyunca her istediğinizi tıka basa yemenize izin veriyor. Ama geri kalan iki günde 600 kaloriden fazla almamak şartıyla. Diyeti uygulayanlar genellikle oruç günlerinde her biri 250-300 kalorilik iki küçük öğün yemeyi tercih ediyorlar.

Oruç günlerinde bitkisel ve proteinli yiyecekleri tercih etmek ve bu günleri üst üste getirmemek gerekiyor. Diyetin taraftarları birkaç saat hiçbir şey yemedikten sonra vücudun yakıtını değiştirdiğini, yağ depolamayı bıraktığını iddia ediyorlar. Diyeti uygulayanlar iştahlarının gerçekten azaldığını söylüyor.

Diyetin yaratıcısı Dr. Michael Mosley bu diyet sayesinde dokuz haftada 10 kilo verdiğini, yağ oranının yüzde 8 azaldığını, kolesterol ve şeker seviyesinin düştüğünü ileri sürüyor. Ancak beslenme uzmanları bu etkilerin ancak oruç tutulmayan günlerde sağlıklı beslenerek elde edilebileceği konusunda uyarıyorlar. Diğer beş gün çok fazla kalori aldığınızda ortalama kalori ve tartıdaki gösterge de düşemiyor.

Araştırmalar ne diyor?
Erken dönem araştırmalar aralıklı orucun gerçekte de kilo vermeye, belirli kanserlerin riskini düşürmeye, yaşam süresini uzatmaya, enerji seviyesini yükseltmeye, beyin fonksiyonlarına ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak bu sonuçlar henüz yalnızca hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle kanıtlandı. Diyetin çok popüler olduğu İngiltere’de uzmanlar diyetin insanlar üzerindeki etkileriyle ilgili ellerinde yeterli kanıt olmadığı konusunda uyarıyorlar. Bugüne kadar insanlar üzerinde yapılan tek araştırma, diyetin kötü kolesterolü ve tansiyonu düşürebileceğini gösterdi. Ancak Illinois Üniversitesi’nin yaptığı bu kısa süreli araştırmaya katılan denekler geri kalan 5 günde de aşırıya kaçmadı, her zamankinden yalnızca yüzde 10 fazla tükettiler.

Tehlikeler
Uzmanlar, oruç diyetlerinin eksikliklere yol açabileceği ve özellikle aşırı diyet yapanlarda tehlikeli yeme bozukluklarına yol açabileceğini düşünüyorlar. Bu tür diyetlerin insanların yiyecekle sağlıklı bir ilişki kurmasını engellediği de söyleniyor.

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu