“BEN” İluzyonu

‘Ben’ iluzyonu” isimli bir kitap, paylaşmak istedim… Açıklaması şu seklide:

Her sabah kalkıp uyanıp, dolu dolu bir farkındalık patlaması yaşıyoruz. aydınlık sabah güneş, kahve kokusu ve bazılarımız için yanımızda yatanın sıcaklığı…

Uyku sersemliği geceyle beraber kaybolurken biz kim olduğumuza uyanırız. Bulanıklaşmış olan rüyalar ve kayısızlık halinin dağilmasıyla, farkinda olma ve anımsama hatıralarımızın bilincimize aktarılması mümkün olur.

Çok çok kısa bir an için kim olduğumuzu bilmez bir halde buluruz kendimizi ve sonra uyanmış olan “ben” uyanır… Düşüncelerimizi toparlarız ve böylece farkında olan “ben” geçmişi olan “ben“e donüşür.

Dunun anıları geri gelir. Bir an sonranın planlari tekrar düzenlenir. Yapılması gereken işleri faketmemizle bunun bir iş gunu olduğunu hatırlarız… Tanıdigimiz kisiye donusuruz.

Banyoya gittigimizde bir an aynaya bakariz ve bu gördüğümüz – biraz daha yaşlı olsa da- her gün gördüğümüzle aynıdır. Biz dediğimiz budur.”Ben“in günlük deneyimleri cok alışılageldik olmasına rağmen,
beyin bilimi “ben” hissinin sadece bir iluzyon olduğunu gösteriyor. Çok kuvvetli bir “ben” deneyimi yaşıyoruz ama aslında deneyimlediğimiz beynimiz tarafindan üretilmiş bir tasvirdir.

http://www.brainpickings.org/index.php/2012/05/31/the-self-illusion-bruce-hood/

Check Also

Kuranı Kerim Cozumu app privacy policy

Privacy Policy Privacy Policy Ahmed Hulusi Digital built the Kuranı Kerim Cozumu app as a ...