Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubunu neden kullanmamalıyız?

Çeviri: AylinER
Altyazı: Erkan Ağır

***
Merhaba ben Doktor Mark Hyman. Sorularınızı sorma imkanı bulduğunuz Haftalık Soru-Cevap Programıma Hoşgeldiniz.
Bu haftanın sorusu; “Yüksek Fruktoz Şurubu hakkında. Bu, sizler içinde o kadar da zararlı mı?
Cevap: Evet!

İşte Neden zararlı olduğu..

Birincisi… Bunu kullanarak, yüksek dozda şeker alıyoruz ve Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu (YFMŞ) en fazla şekeri htiva eder ve bu şeker yılda kişi başı 0 ile 70 pound (31.5 kilo) arası ve toplamda bir yılda yaklaşık 150 pound(67.5 kilo) kadar tüketilmekte ve amerikadaki her erkek, kadın ve çocuğun bunu günde yarım pound kadar tüketmesi demektir, ben yapmıyorum, siz daha fazlasını tüketirim’i diyebilir misiniz?.. ve bu dozlarda kullandığınızda bu şeker, “zehir” oluyor! Ve fruktoz, serbest fruktoz, YFMŞ, glikozdan da daha fazla birşey aslında.. Çoğu şeker glikoz ve fruktozdur ve birarada bulunurlar ve YFMŞ kimyasal olarak değişikliğe uğramış ve ayrışmıştır ve bu fruktoz direk olarak karaciğere gider, anahatlardan direk karaciğere ulaşır ve lipogenez (yağ oluşumu) diye tanımlanan karaciğerde yağlanmayı oluşturur ve yağlı bir karaciğere sahip olursunuz ve bu amerika’daki çok sık rastlanan bir hastalıktır.

Aslında 19 milyon Amerikalı’da bu görülmektedir ve bu da diyabetiğe-şeker hastalığına yol açar. Bu da; prediyabet (şekerli diyabete yol açabilecek düşük glukoz tolerans durumu) ve tip 2 diyabettir(şeker hastalığı) ve bu da pek çok epidemik kalp hastalığına, kanserlere, demansa (bunamaya) ve tabii ki şeker hastalığına kadar uzanır.

Dolayısıyla, aldığımız besin gıdalarının içinden bir tanesini çıkarıp atmak gerekirse, bu YFMŞ olmalıdır ki bu bizim için fazlasıyla büyük bir fark yaratacaktır. Çünkü, bunun yiyecekler içinde çok fazla bir hacmi var. Ortalama 20ounce(566.99 gram) sodada-gazoz-kola 15 çaykaşığı şeker bulunmakta ve bunn tamamı YFMŞ ve ortalama bir çocuk günde bunu iki doz içmekte! Ve şu da bir gerçek ki; bugün bizim tükettiklerimiz inanılmaz derecede toksik seviye içermektedir.

YFMŞ’yi kesmemizi gerektiren bir başka sebep de onların içinde bulunan üretimde kullanılan kimyasal kontaminantlar ki bunların bazılarını biliyor, bazılarını da bilmiyoruz!Örneğin bildiğimiz şey; YFMŞ özünü çıkarmak için klor alkali kullanılmaktadır ve bu civa içermektedir ve içeceklerdeki YFMŞ’de inanılmaz miktarda civa bulunduğu tespit edilmiştir. Arar ara, nadiren içildiğinde bir problem olmayabilir ama bu ülkede ortalama bir kişi 20 ve üzeri çay kaşığı YFMŞ almakta ve bu da çok fazla YFMŞ demektir ve zamanla da vücudunuzda ağır metal birikimi olucaktır. Dolayısıyla, bundan kurtulmanız gerekir! Nokta. Bunun yiyecekleriniz içinde olmaması gerekir.

Bir başka sebep; YFMŞyi spektrogtrafta analiz ettiğinizde, kimyasal bileşenlerine bakın. Aslında baktığınızda bunlar gerçekten de ne olduğunu bilmediğiniz kimyasallardır ve tüm bu şeyler, kontaminantların içinde olanlar, henüz tespit edemediğimiz şeyler ve dolaysıyla, üzülmaktense tedbirli olmak iyidir. Ayrıca YFMŞ’yi bırakmanız gereken ana sebep de budur! Çok düşük kalitedeki yiyecek için kırmızı bayrak vardır ki bu çok tehlikeli olduğuna işarettir! Eğer bir yiyecek üzerinde kırmızı bayrak yani tehlike işareti görürseniz, size garanti veririm ki bu yiyecek çöptür!; bunlar işlenmiş gıdalardır, işlenmiş salata sosu, işlenmiş ketçup, işlenmiş marka… her yerde herşey de var … dolayısıyla birşeyin üzerindeki etikette bunu görürseniz, o şeyi tekrar rafa geri koyun. Gerçekten de bu gıdayı tüketmemeniz gerekir.

Dolayısıyla, sağlıklı kalmak istiyorsanız, kronik hastalıklardan kurtulmak istiyorsanız, obesite salgınını azaltmak, durdurmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en önemli şey; kendi ve çocuklarınızın beslenme düzeninizden YFMŞ’yi çıkarmak. Evinizden uzak tutun!

İşte size zorlu bir görev.. Şimdi mutfağınıza gitmenizi ve dolabınızı acmamızı ve içinde bulunan tek tek her bir gıdanın etiketine bakıp, evinizde kaç tane üründe YMFŞ içerdiğini saymanızı istiyorum ve daha sonra ne yapmanızı istiyorum biliyor musunuz?: Büyük bir çöp torbası alıp, içine bunları atın ve bu gıdaların yerlerine YFMŞ içermeyenleri alın. Biraz şeker kullanmak istiyor musunuz? Güzel, az miktarda, biraz kullanın, yiyeceklerinize katın. Ancak eklenmiş şekerli yiyecekler kullanmayın.

Biliyor musunuz? Besin Etiketleme Endüstrisi, Gıda Endüstrilerinden Lobiler, valiliğin etiketlemesi … onlar aslında bilerek kafaları karıştırıyorlar.. onlar aslında gıdalara ne kadar şeker eklenmiş’i anlamamız için lobi yapıyorlar. Etiketin üzerinde ne kadar şeker olduğunu okumak isteseniz, bunun yazılı olmadığını görürsünüz. Yiyeceklerimizin çoğu eklenmiş şekerlidir.

Dolayısıyla, hatırlamanız gereken şu: Yaşamınızdan sonsuza kadar YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBUNU (YFMŞ) çıkarın! Böylelikle, siz daha sağlıklı olacaksınız, gezegenmiz daha sağlıklı olacak ve daha sağlıklı nesillere sahip olacağız.

Şimdi sizlerden gelenleri duymak istiyorum. Lüften, yorumlarınızı yorum bölümüne yazın ve bu haber bültenini ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşın. Facebook, Twitter’da paylaşın… ve sorunuz varsa yazın ki bir sonraki hafta ona cevap vereyim.

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu