Bal mı Şeker mi

Ekran Alıntısı2

Bilimadamına Soru: Bal Mı Yoksa Şeker Mi?

Cevap: Şeker şekerdir ve bal da çoğunlukla şekerdir. Ancak sağlık açısından ikisi arasında bir seçim yapacak olursanız, tedbiri elden bırakmamak adına ibre yapışkan olandan yana (bal) olmalı.

Bedeniniz enerji olarak kullanmak üzere yiyecekleri glikoza çeviriyor. Yiyecekler ne kadar çok karmaşık—yani karbonhidrat– olurlarsa bedeniniz onları parçalamakta o kadar çok zaman harcar. Şeker %50 glikozdan, %50 de fruktozdan oluşmaktadır. Meyvalarda sıklıkla bulunan şeker, kolaylıkla parçalanır ve bu da kan şekerinde artmaya yol açar. Bedeniniz bunu hemen doğru şekilde kullanmazsa bu yağ olarak depolanır. Bal da çoğunlukla şekerden meydana gelmektedir. Ancak balın yaklaşık % 30’u glikoz ve %40’ından azı da fruktozdur ve bu karışımda yaklaşık 20 başka şeker de vardır ve bunların pek çoğu çok daha fazla karmaşık ve dekstrin ve bir çeşit karbonhidratlı liflerdir. Bu da şu demektir ki; bedeniniz tüm bunları parçalayıp glikoza çevirmek için daha fazla enerji harcar.Bundan dolayı da daha az kalori elde edilir.

Balın içinde  ayrıca eser elementler vardır. (Arıların bir bitkiden diğerine giderken topladıkları şey) Bu da bölgeden bölgeye değişir. Dolayısıyla, bal aldığınız bölgeye bağlı olarak , içeriğinde az miktarda çinko ve selenyum gibi çeşitli mineraller de bulunabilir. Bal doğada parçalanmadığı için, koruyucular ve diğer katkılar içermez.

Şeker söz konusu olduğunda öyle ya da böyle aşırıya kaçılabiliniyor.. Ancak, çayınıza koyacağınız bir kaşık şeker yerine bal olsun.

http://www.huffingtonpost.com/2014/06/09/healthy-sugar-honey_n_5445024.html?ir=Religion ‘den Türkçeye AylinER tarafından çevrilmiştir.

Check Also

Joe Dispenza: Epifiz Bezinin yüksek frekans çözümü ve nefes tekniği