SİGARA, ŞİZOFRENİ RİSKİNİ ARTIRIYOR!

Sebastian, a fourteen year old, smokes a cigarette in his grandmother`s yard during a family meeting in Santiago.  Fourteen year old Sebastian smokes a cigarette in his grandmother`s yard during a family meeting in downtown Santiago, September 06, 2005. Most Chileans have their first cigarette at age 15, says the government's National Narcotics Control Council. Overall, 26 percent of teenage girls and 55 percent of Chilean women aged 19-25 smoke. REUTERS/Ivan Alvarado - RTRMUNR

Cuma günü yayınlanan bir çalışmaya göre, sigara içen insanların şizofreni olma riski yüksek. Bu çalışmadaki tespitler,  insanların halüsinasyonun sıkıntılarından kurtulmak için kendi kendini tedavi etmede daha çok sigaraya başvurmalarına dair yaygın inanca meydan okumakta.

King’s London Koleji’nden araştırmacılar, 14.555 sigara içen ve 273.162 sigara içmeyen kişilerle daha önceki yapılan 61 araştırmayı incelerler. Tespitler, nikotine maruz kalmanın, dofamin adlı kimyasalı salgılatarak, psikoz-ruh hastalığının oluşmasına neden olan beyinde değişimlere yol açtığını gösterir.

 Lancet Psychiatry adlı dergide yayınlanan çalışma, psikoz-ruh hastası olanların %57’si ilk psikotik episdolarını yaşadıklarında sigara içmekte olduklarını ortaya koyar. Daha da fazlası, araştırmacılar, hergün sigara içenlerin, hiç içmeyelere göre şizofreni rahatsızlığına yakalanma şansının iki kat daha fazla olduğunu da belirtmekteler. Tespitlere göre, sigara içenler, içmeyenlere göre yaklaşık bir yıl daha erken şizofreni oluyorlar ve ayrıca, bu rahatsızlık da sigara içenlerde genç yaşta gelişmeye başlıyor.

 King College Enstitüsü Pskiyatri, Psikoloji ve Nörobilim bölümlerinde doktor olan ve bu çalışmanın ortak yazarlarından James MacCabe şunları ifade ediyor: “Nedenselliğin yönünü tespit etmek her zaman zordur, ve bizim tespitlerimiz, psikozun gelişiminde olası bir risk faktörü olmasından dolayı, sigaranın ciddiye alınması gerektiğidir.

Araştırmacılar, bu çalışmanın sigara içenlerin şizofreni olacağını  tam olarak göstermediğini ancak sigaranın bu rahatsızlığa sahip olma riskini artırdığını belirtiyorlar. Araşatırmacılar yine de bunlar arasındaki güçlü ilişkiyi  tespit etmek için, daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de belirtmekteler.

London King’s College’den araştırmacı ve araştırmanın ortak yazarlarından Sameer Jauhar şunu söylemekte: “Her gün sigara içme, ara sıra içme, nikotin bağımlılığı ile psikiyatrik bozuklukların gelişimi arasındaki ilişkiyi incelemek için uzun süreli çalışmalar gerekli.”

Çeviren: AylinER
https://trove.com/a/Smoking-Boosts-Schizophrenia-Risk-Researchers-Say.SRGvq?nocrawl=1&utm_medium=twitter&ts=1436618326&utm_source=sns&utm_campaign=hosted

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu