Kuantum Fiziğinde Çok Büyük Bir Adım

Einstein’ın “Tuhaf-Ürkütücü Eylemi (Spooky Action) İlk Kez Büyük Ölçekte Gösterildi. 

Bilim insanları, ilk defa nesneler arasındaki kuantum dolanıklığı makroskopik-büyük ölçekte göstermeyi başardılar. Bu kuantum dolanıklığı, Albert Einstein’ın ünlü “ürkütücü-tuhaf eylem (spooky action)” diye tanımladığı şeydir. Bilim insanları nesneler arasında büyük ölçekte gerçekleşmesinin kuantum fiziğini anlamada çok büyük bir adım olduğunu dile getirmekteler.

Kuantum dolanması-dolanıklığı; parçacıklar, birbirlerinden çok uzak mesafelerde olsalar bile anında etkileşecek şekilde birbirlerine bağlı olmasıdır. Bilim insanları, bu bağın klasik fiziğe ve yüzeysel gerçeklik anlayışımıza aykırı olduğunu söylemekteydiler. Şimdiye kadar kuantum dolanma/dolanıklık, sadece ışık ve atomlara dayanan sistemlerde çok küçük ölçekli olarak gösterilmişti ve deneylerde ölçeği büyütmeye yönelik girişimler, parçacıklar arasındaki bağlantıyı kesen minik hareketlerle dengesizliğe neden olmaktaydı.

Bu yeni deney, büyük (bilimsel bir ölçekte nispeten büyük) nesneler arasında da kuantum dolanmanın mümkün olduğunu kanıtlamaktadır.

Bu yeni deneyde 15 mikrometre çapında titreşen davul derileri kullanılır. Araştırmacılar, bir sonraki testin bu titreşimlerin iki nesne arasında ışınlanıp ışınlanmadığını (bir yerden başka bir yere taşınıp taşınmadığını) görmek olduğunu söylerler. Araştırmacılar, bu çalışmanın, kuantum bilgi işleme, hassas ölçümler ve kuantum mekaniğinin sınırlarını test etmek gibi etkilere sahip olduğunu da dile getirirler.

Titreşen davul derileri, yaklaşık bir insan saçının kalınlığı kadardır ve bu kesinlikle büyük bir ölçek olmasa da, bu konuda daha önce çalışılan atom boyundaki ölçeklere kıyasla çok daha büyük bir ölçektir.

Ekip, deney için mutlak sıfırın üzerinde bir süper iletken elektrik devresini soğutmak zorunda kalırlar ve bu deneyi kontrol etmek ve ölçmek için de mikrodalgalar kullanılır ve yüzeydeki her iki davul derisi de yüksek ultrason frekansında titreşebilmiştir. Bir başka deyişle, ekip, tuhaf-ürkütücü kuantum halini (spooky action) oluşturan titreşimler üreterek, yüksek bir ultrason frekansına erişmiştir.

Bir sonraki adım, mekanik titreşimlerin ışınlanmasını kanıtlamak olacaktır.

Çeviren : AylinER
https://www.slashgear.com/quantum-physics-takes-major-step-forward-with-einsteins-spooky-action-demonstrated-27528715/amp/?__twitter_impression=true

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu