Kozmetik Ürünleri Asbest İçerebilir

Amerikan Gıda ve  İlaç Dairesi (FDA) Uyarıyor: Bazı Claire’s Marka Kozmetik Ürünleri Asbest İçerebilir!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi 5.3.2019 Salı günü tüketicileri, Claire’s markasının potansiyel olarak kansere neden olan asbest içerebileceğin kozmetik ürünlerinin kullanılmasından kaçınılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Çünkü, bildirildiği halde şirket maddeleri geri çağırmayı reddetmişti.

Ajansın endişesi, FDA’nın Claire’s ve Justice perakendecileri tarafından satılan bazı kozmetik ürünlerinde olası asbest kontaminasyon olduğuna yönelik 2 yıl öncesinden ortaya konulan raporlara dayanıyor. Bu ilk testler üçüncü taraf laboratuvarlar tarafından yapılmıştı ve FDA bağımsız bir laboratuvar tarafından daha fazla test yapılması talimatı da vermiştir.

Bir açıklamada, FDA daha ileri testlerin de Claire’s’ten üç kozmetik ürün numunesinde ve Justice’ten bir ürün numunesinde asbest bulunduğunu doğruladığını bildiriyor. Justice ürünü şirket tarafından geri toplandı. Ancak, Claire’s, test edilip asbest çıkan eden üç ürünü geri çağırmayı reddediyor!

 Bu ürünler şunlar: Claire’in Göz Farı, Parti No / Parti No: 08/17; Claire’in Kompakt Pudrası, Parti No / Parti No: 07/15; ve Claire’in Kontür Paleti, Parti No / Parti No: 04/17.

FDA, Claire’in ürünlerini zorla geri çağırma yetkisi olmadığını ve bu nedenle tüketicileri onları kullanmamaları konusunda uyarıyor. Kurum ayrıca tüketicilerin ve sağlık hizmeti sunanların kozmetikle ilgili tüm sorunları FDA’nın MedWatch raporlama sistemine bildirmeleri gerektiğini söyledi.

Ajans, kozmetiklerin FDA tarafından onaylanması gerekmediğini belirtti. Ancak, FDA’nın da tüketicileri korumak için bazı araçları da yok değil.

Çeviri: AylinER
https://www.webmd.com/beauty/news/20190306/fda-some-claires-cosmetics-may-contain-asbestos?ecd=soc_tw_190308_cons_news_clairesasbestoswarning&linkId=100000005330533

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu