Kola İçtiğinizde İlk Bir Saatte Bedeniniz Nasıl Tepki Verir?

coca-cola

İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker vücudunuza giriyor. (size tavsiye edilen günlük almanız gerekenin tamamı kadar) Fosforik asit tat alma duyunuzu keserek aşırı şeker yüklenmesinden dolayı oluşabilecek kusmayı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizdeki ani yükselme yüksek miktarda bir insülin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz de bu büyük miktardaki şekerden bir kısmını yağa çevirmeye çalışarak buna tepki verir. (o anda karaciğer için çok fazla şeker mevcut)

40 dakika: Kafein absorbsiyonu-emme tamamlanır. Gözbebekleriniz büyür,kan basıncınız yükselir,ve bir tepki olarak karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri şimdi uyuşukluk- sersemliği engellemek için bloke olur.

45 dakika: Bedeniniz,beyninizdeki zevk merkezini uyararak dofamin üretimini artırır. Bu aktivasyon, eroin kullanıldığında beyinde olan şeyle aynı tepkimeye sahiptir.

60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı hissedersiniz).

Fosforik asit,metabolizmayı daha çok çalıştırarak, kalın bağırsağınızdaki sadece kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu dışarı atmaz ayrıca sodyum, elektrolit ve suyu da atar.

Bunlardan sonra tekrar şeker ihtiyacı duyarsınız ve huzursuz, rahatsız ve ya miskin hissedebilirsiniz ve kolanın içindeki suyu da idrar ile dışarı atarsınız.

Çeviren:AylinER
http://www.dailymail.co.uk/femail/food/article-3178341/What-Coca-Cola-REALLY-does-body-just-hour.html

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu