Kısa Süreli Uyku Sağlığı ve Hafızayı Geliştiriyor!

Şekerleme Zamanı: Araştırmalar Öğleden Sonra Yapılan Kısa Süreli Uykunun Duygusal Sağlığı ve Hafızayı Geliştirdiğini Göstermekte!

 Çoğumuz uzun bir iş ya da okul gününün ortasında ekstra eneji için bir öğleden sonrası kahvesi içeriz. Ancak, bir kaç dakikalık kısa bir uyku-şekerleme, duygusal, zihinsel ve fiziksel sağlığımıza çok daha iyi gelmekte. “Nasıl Mükemmel Şekerleme (Kısa Uyku) yapılır?” başlıklı Wall Street’in bilgi görselinde, araştırmacı en faydalı kısa uyku(şekerleme) uykuyu çekenin neye ihtiyacı olduğuna bağlı olduğuna değinmekte.

Popüler inancın tersine, ideal şekerleme uzun olmak zorunda değil ama sürekli-devamlı, çabuk ve karanlıkta olmalı. 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre; gün ortası kısa uykunun (10-20 dakika arası) odaklanmayı ve üretmini güçlendirdiği açıklanmakta. Araştırmacılar 10 dakikalık kısa uykunun uyku latansı (yatma zamanı ile uykunun başlama zamanı arası geçen süre), uykusuzluk, aşırı yorgunluk, canlılık ve bilişsel performansta ani gelişme yarattığını, ancak, 20 dakikalık kısa uyku ile bu gelişmenin 35 dakikadan sonra oluştuğunu ve etkisinin 125 dakikaya kadar sürmekte olduğunu söylemekteler.

Uykuda kalmak çok cezbedici olsa da 30 dakikalık kısa bir uyku, uyandığınızda uyku ataleti-uyuşukluğu ya da sarhoşluk hissi ve dizorientasyon-yönelim bozukluğu yaratabilmekte. 2015 yılında yapılan bir çalışmada 30 dakikaya kadar yapılan şekerlemenin gece uykusunun az yapılmasından kaynaklı hormonal etkiyi tersine döndürebildiği tespit edildi. Araştırmacılar araştırmalarının, nöroendokrin ve bağışıklık sağlığı biyoişaretlerini normal sayılan noktaya geri getirip, yenileyen ve düzenleyen ilk çalışma olduğunu belirtmekteler.

60 dakikaya kadar gözlerimiz kapalı uyumak bizim dinlenmiş ve  yenilenmiş hissetmemize yardımcı da olabilir. Bu süredeki kısa uykunun olayları, yüzleri ve isimleri hatırlamada gelişmeye yardımcı olduğu bilinmekte.Ayrıca bu süredeki uyku, 10 saate kadar uyanık kalmanızı da sağlıyor. Bu süredeki uykunun (süresinden dolayı) tek dezavantajı; kalktığınızda uyku sersemi hissini artırma şansı.

90 dakikadan fazla yapılan şekerleme, REM ve sws’nin (en derin uyku safhası) da dahil olduğu  tüm uyku safhalarını kapsar ve bu da zihninizi temizler, hafızayı güçlendirir ve uykusuzluğu düzenler. İlginç olanı, tüm uyku döngüsünü içeren şekerlemelerin (kısa uyku), “uyku ataleti-uyuşukluğu”nu sınırlaması ve uykudan kalkmamızı daha da kolaylaştırmasıdır.

Uyku, kesintisiz uzun bir sürede, bir bütün olarak yapılmakta. Ancak gerçekte reaksiyon zamanımız, hafıza ve uyanıklığın  azalması öğlenden sonra saat 3’dür. Bu yüzden Latin Amerika ülkeleri Siesta-öğleden sonra uykusu diye bilinen öğleden sonra 1 ile 4 arası şekerleme yaparlar.

Gün içinde geç saatlerde yapılan kısa uykunun da gece uykuya dalmamızı etkileyebileceğini ve beden saatimizi bozabileceğini  unutmayın. Şekerlemenizi bunu da dikkate alarak yapın.

uyku1uyku2

 

Çeviren: AylinER

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu