Kıkırdak Benzeri Hidrojel, Diz Tedavilerini Kolaylaştırabilir

Bilim insanları, 3D basılabildiği ve herkesin dizine özel üretilebildiği için, kıkırdak benzeri hidrojel maddenin, diz tedavilerini kolaylaştırabileceğini söylüyorlar.

Yeni bir araştırma, menisküs olarak bilinen, diz içindeki iki önemli tampon üzerinde odaklanıyor. Bu parçaları yenilemek hem doğru materyal hem de doğru şekil gerektirir.

Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanları bu zorlu konu üzerinde çalışmaya başladılar ve uygun bir hidrojel menisküsün, 3D printer ile 300 $ maliyet ile 1 gün içinde üretilebileceğini ispatladılar.

Eğer bu başarı daha büyük ölçeklerde tekrarlanabilirse, genelde karmaşık ve problemli olan diz yaralanmalarının, daha basit ve ucuz tedavileri olacak demektir.

Araştırmacılardan biri olan Benjamin Wiley şöyle diyor: “Artık herkesin, mekanik özelliklerine çok yakın bir şekilde yazıcıdan kıkırdağın bir kopyasını çıkarması mümkün; ama çok daha basit ve ucuz bir şekilde.”

Her birimizin dizlerinde, uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında, her adım attığımızda tampon görevi gören, 2 tane kulak şeklinde menisküs var. Eğer bu destekler zarar görürse, yürüyüş ağrı verici olur ve kireçlenme riski artar.

Yetişkinliğe ulaştığımızda, bu menisküsler artık kendilerini tedavi edemezler ve problemli olanlar genellikle ameliyatla yenilenirler. Esas mesele ise, implantların gerçekleri kadar güçlü ve esnek olmamalarıdır. Üstelik diz etrafındaki tedavilerde de hiç faydalı değillerdir.

Bunun yanısıra, menisküs iki tamamlayıcı tabakadan oluşmaktadır: katı bir orta tabaka ve de daha yumuşak bir dış tabaka. Bu da 3D olarak tek bir materyalden basma çalışmalarını karmaşıklaştırmaktadır.

Bunun üstesinden gelebilmek için bilim insanları, güçlü bir hidrojeli ve de esnek bir hidrojeli birleştirdiler ve olabildiğince kıkırdağa benzer bir madde elde etmeye çalıştılar. Ayrıca baskı anında akışkan ama kolayca sertleşebilsin diye nanoparça kil eklediler.

Ekibin üyelerinden Feichen Yang: “Her iki yapı da birbirine dokulu durumda. Bu da tüm materyali son derece güçlü duruma getiriyor.”

Ayrıca, başka bir araştırmadan da bildiğimiz üzere, tıbbi sağlıkta 3D baskının güzel tarafı şudur ki, hastaya özel, doğru ebatlarda ve şekilde vücut parçaları üretilebilmektedir. Burada esas önemli olan nokta da budur.

Wiley: “Menisküs durumunda şekil çok önemli bir konudur. Menisküs çok büyük basınç altındadır ve eğer hastanın vücut yapısına uymazsa, kolaylıkla kayabilir, sakat bırakabilir veya çok ağrı yapabilir.

Bilgisayar tomografisi (CT) ya da manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile doktorlar implantların nasıl dizayn edilmesi gerektiğini bulabilir ve sonra da bu bilgiyle 3 boyutlu olarak baskı yapabilirler. Yeter ki orijinali kadar iyi çalışabilecek suni materyalleri olsun.

Araştırmacılar bu “genç alan” ile ilgili daha henüz konunun çok başında olduklarını kabul ediyorlar. Ama konuyla ilgili tanıtımlar hidrojellerin diz tedavilerini basitleştirebileceğini göstermektedir.

Artık hidrojellerin kıkırdak özelliğine benzer şekilde geliştirilebileceğini biliyoruz. Gelecekteki çalışmalarda ise, insan dokusuna daha da yakın materyaller ile baskı yapılabileceğini biliyoruz.

Wiley: “Umarım bu kolaylığın tanıtılması başka insanların da, basılabilir ve daha gerçekçi hidrojeller yapma konusunda ilgini çekecektir.”

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
http://www.sciencealert.com/this-new-3d-printed-material-mimics-cartilage-to-make-knee-repairs-easier?utm_content=buffer37d22&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu