Kendi isteğiyle bedenin dışına çıkabilen kadın

Beden dışı deneyim yaşadığını söyleyen kişinin beyninde görsel algı bölgesi inaktifleşirken, bedensel hareket bölgesinde aktivite artışı görüldü!.

Beden Dışı Deneyim 

Ottawa Üniversitesi’nden bir psikoloji öğrencisi, beden dışı deneyimlerle ilgili bir ders sonrası araştırmacıların yanına gidip, bu tür deneyimleri genellikle uyku öncesinde kendisinin de yaşadığını söyledi. İnsan Sinirbiliminin Sınırları ( Frontiers in Human Neuroscience) dergisinin şubat ayında yayımlanan bölümünde, bu öğrenciyle ilgili uzmanlar “bu deneyimi kendisi dışında diğer insanların yaşamadığını öğrendiğinde çok şaşırmıştı” diye yazdılar.

Hoş mu? Çılgın mı? Bedeninizin dışına çıkabilseniz ve yükselseniz, muhtemelen bu deneyimle ilgili daha fazla konuşmak isterdiniz. Ama bu öğrenci için, bu deneyim normal bir şey olduğundan kayda değer bulmamış olabilir. Çünkü daha anaokulundayken uyku saatlerinde uyumak istemediğinde bedeninin dışına çıkarmış.

Konuyla ilgili yazarlar şöyle diyorlar: Bu vakadaki en heyecan verici nokta “bu fenomenin önemli bir etkisinin olma olasılığı ama yine de bunun sıra dışı olduğunu düşünmedikleri için kişilerin konu hakkında hiçbir şey bildirmemiş olmaları. Bu yetenek bebeklikte de başlamış olabilir. Ama düzenli pratik yapılmadığı için kaybolmuş olabilir. Bu, bazı araştırmacıların gençlerde daha yaygın olduğunu ve geliştirilebileceğini söyledikleri sineztezi çalışmalarını andırıyor.”

Vücudunun üstünde kendini havada dönerken görebiliyordu

Hem beden dışı deneyimlerin eskiden düşünüldüğünden daha yaygın olabileceği hem de hayatın başlangıçlarında ciddi bir pencereden bakılıp öğrenilebileceği varsayımları gerçekten çok etkileyici.

Ama biz üniversite öğrencisi örneğimize geri dönecek olursak, öyle görünüyor ki 24 yaşındaki bu kız büyürken bu deneyimi sık sık yaşamış ve herkesin de yaşayabileceğini varsayıyormuş. Kendi beden dışı deneyimlerini şöyle tanımlıyor: “Bedenimin üzerinde kendimi havada dönerken, düz yatarken ya da yatay vaziyetteyken dönüp durduğumu görebiliyordum. ” Bazen de kendini yukarı doğru hareket ederken gördüğünü ama aynı zamanda madde bedeninin hareket etmediğinin de farkında olduğunu söyledi. Deneyimle bağlantılı olarak herhangi bir belirgin duygu bildiriminde bulunmadı.

beden1

Çok sıradışı bir bulgu. Bu tür bir deneyim yaşayan ve kendi talebiyle üstünde çalışma yapabileceğimiz, beyninde de hiçbir anormallik olmayan ilk kişi.” Araştırmacılar bunu “beden dışı deneyim” olarak tanımlamak yerine, “eksta bedensel deneyim” olarak isimlendiriyorlar. Çünkü bu deneyim, genelde bir arada olan şok ve şaşkınlık gibi güçlü duyguları barındırmıyor.

Neler olduğunu anlayabilmek için araştırmacılar deneğin beynini fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) ile incelediler. Görsel korteksinde güçlü bir etkinsizleştirme olduğunu ama sol tarafta kinestetik imgelemeyle alakalı(mesela bedensel hareketin zihinsel olarak görselleştirilmesi) pek çok bölgede aktifleşme olduğunu şaşkınlıkla gördüler.

Araştırmacılar onun deneyiminin gerçekten çok ilginç olduğunu söylediler. Ama belki de eskiden düşünüldüğü kadar ilginç değildir. Eğer bedeninizden dışarı çıkabiliyorsanız, bunu sadece kendinize saklamayın.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
http://www.popsci.com/article/science/woman-who-can-will-herself-out-her-body?con=TrueAnthem&dom=tw&src=SOC&utm_campaign=&utm_content=581cefca89b98300074b00c8&utm_medium=&utm_source=

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu