İçe Dönükler ve Dışa Dönükler

İçe Dönüklerin Beyinlerindeki Kan Akışının Dışa Dönüklere Göre Farklı Olduğunu Biliyor Muydunuz?…

 Karşılaştığınız her dışa dönüklük kişi için dışarıda bir yerlerde bir içe dönük vardır! Psikolojik Tıp Uygulamaları Merkezi, ABD’deki insanların % 45 ile % 53’ünün dışa dönük olduğunu ve % 47 ile %55’inin içe dönük olduğunu bildiriyor.

İçe dönükler her zaman utangaç değildir. Bu kişilik tipi, nasıl dışa dönük olmaktan çok, işlerin nasıl işlediği-proces edildiği ile ilgilidirler. İçedönükler, kendi fikirleri, hatıraları ve düşüncelerini temel alırlar. Öte yandan dışa dönüklükler, en iyi şekilde diğer insanlarla fikir alışverişinde bulunarak çalışırlar.

Dışa dönükler geribildirimi sever. Ödüllerle motive oluyorlar. Bu yüzden bir karar vermek daha az zaman harcayıp sonuç almak için içe dönüklerden daha hızlı hareket ederler.

Bazı hayvanlar da bizim gibi kişilik tiplerine sahip olabilir. Bir grup köpekbalığı inceleyen araştırmacılar, yalnız olanların (içe dönüklerin) yeni bir yere yüzerken bile o yere dair bilgileri kendilerine sakladıklarını keşfetti. Gruplardaki dışa dönükler yeni durumları birlikte ele alma eğilimindeydi. Sörfçüler, not alın: Tek bir köpekbalığı ile karşılaştığınızda bilin ki o içe dönük olanlardan.

İçe dönükseniz, zekâ testlerinde dışa dönük arkadaşlarınızdan daha yüksek puan almanız daha olasıdır. Fakat üstün akıllılarınız övünmeden önce, şunu bilmelisiniz: Araştırmalar, belki de bu yüksek puanın ne kadar akıllı olduğunuz değil de testi ne kadar daha iyi yaptığınızla ilgili olabileceğini söylüyor.

İçe dönükler beyninin belirli kısımlarını dışa dönüklüklerden daha sık kullanırlar. Bu nedenle kan akışı bu bölgelerde daha fazladır.İçe dönüklerin, beyninde hatırlama, problem çözme ve planlama ile ilgili kısmı olan ön loblarına daha fazla kan akışı vardır. Dışa dönüklerin beynin sürüş (araba sürme), dinleme ve izlemeyle ilgili alanlarına daha fazla kan akışı var. Kişilik tipi ya hep ya hiç gibi değildir.

Psikologlar dışa dönüklüğü ve içe dönüklüğü ölçerler. Örneğin; başka bir dışa dönükten çok daha fazla dışa dönük olabilirsiniz. Bazı insanlar bu ölçümün tam ortasına düşer. Her iki kişilik tipinin de belirtilerini gösterirler. Psikologlar bu insanlara ambivert (hem içe dönük hem dışa dönük) diyorlar.

İçe dönükler büyük gruplara nazaran bire bir görüşmeye değer verirler. Ayrıca başkalarıyla konuşmaktansa kendi başlarına kalıp düşünmeye meyillidirler. Araştırmalar, içe dönüklerin sosyal ağlarda etkileşime girdiğinde aynı durumda olduklarını göstermektedir. Dışa dönüklerden daha az sayıda çevrimiçi arkadaş gruplarına sahip olma eğilimindedirler.

İçe dönük bir çalışma arkadaşı mı arıyorsunuz? Bir kütüphaneyi deneyin. İçe dönükler daha fazla içsel işlem-proses yapar ve dikkatlerinin dağılması onları rahatsız eder. Arka plandaki sesler, işlerini yapmalarını zorlaştırır. Dışa dönükler, müziğe veya diğer seslerle içe dönüklerden daha iyi odaklanır.

Dışa dönük ve içe dönük terimlerini ortaya koyan psikiyatrist Carl Jung, herkesin tek gerçek bir tipte olduğuna inanıyordu. Ama aynı zamanda gerçek tipinin ne olduğunu çözmenin zaman alabileceğini de düşünmüştür. Bu yüzden, aşırı içe dönük ya da aşırı dışa dönük değilseniz, kişilik testi yaptığınızda, yaşadığınız evreye veya bulunduğunuz ortama bağlı olarak bu ölçekte farklı yerlere düşebilirsiniz.

Çeviri:AylinER
https://www.webmd.com/balance/rm-quiz-introverts-extroverts?ecd=soc_tw_190420_cons_rmq_introvertsextroverts&linkId=100000005876436

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu