Himalaya Tuz

NEDEN HERKES DERHAL PEMBE HİMALAYA TUZU KULLANMAYA BAŞLAMALIDIR

Normal sofra tuzu dışında farklı ve daha sağlıklı bir sürü tuz çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Himalaya kristal tuzlarını duymuş muydunuz?

Bu sağlıklı ve doğal tuz direk olarak Himalaya Dağları’ndan gelmektedir ve son derece sağlıklıdır. Sofra tuzuna göre çok daha sağlıklıdır. Nedenini öğrenmek istiyorsanız lütfen okumaya devam ediniz.
tuzTarihçesi

Muhtemelen Himalaya kristal tuzunu bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu merak ediyorsunuzdur. Yaklaşık 200 milyon yıl önce, tam kristal deniz tuzu alanları lavlar ile kaplıydı.

Tuz uzun zaman boyunca bu el değmemiş bölgede kaldı. Buz kütleleri tuzları insanlardan ve de kirlilikten korudu. Uzmanlar pembe kristal Himalaya tuzunun Dünya’da bulunan en saf tuz olduğunu düşünüyorlar.

Mineraller ve Enerji

Himalaya kristal tuzu 84 tane eser mineral ve element içerir. Daha etkileyici olanı, tüm bu mineral ve elementlerin insan bedeninde de olmasıdır. Pembe tuz sodyum klorid, sülfat, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengindir.

Normal sofra tuzu ile karşılaştırıldığında, her bir porsiyondaki sodyum alımı çok daha azdır. Çünkü Himalaya tuzu daha az rafinedir ve parçalar çok daha büyüktür.

Bu şu demektir: Kristal Himalaya Tuzu her bir porsiyonda daha az sodyum içerir. Çünkü kristalleri, yüksek işlem görmüş sofra tuzundan çok daha az yer kaplar. Bu tuz ayrıca, gözenekli yapısı sayesinde titreşim enerjisini depolar. İçindeki mineraller koloidal yapıdadır. Yani hücrelerimizin içine alabileceği kadar miniktir.

HİMALAYA KRİSTAL TUZUN FAYDALARI

Bu tuzu tüketmek sağlık için çok faydalıdır. Aşağıda bunlardan bazılarını okuyabilirsiniz:

 • Damar sağlığını artırır.
 • Akciğerleri ve solunum işlevlerini destekler.
 • Hücrelerdeki pH dengesini düzenler.
 • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Sağlıklı uyumaya yardımcı olur.
 • Libidoyu artırır.
 • Kas kramplarını önler.
 • Cildin ve iç organların su ihtiyacına destek olur.
 • Kemik yapısını güçlendirir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kan dolaşımına yardımcı olur.
 • Vücuttaki ağır metalleri atar.

HİMALAYA TUZU ve DİĞER TUZ ÇEŞİTLERİ

Deniz Tuzu

Deniz tuzu, sofra tuzuna kıyasla çok daha iyi olsa da yine de aşırı işlem görmüştür. Dahası, okyanuslar artık her zamankinden daha kirli. Büyük yağ atıklarını da düşünecek olursanız, problem daha da ciddi hali gelir.

Daha önce de dediğimiz gibi, Himalaya tuzu yıllar boyunca buz kütlelerinin altında el değmeden kalmıştır. Bu yüzden gezegendeki en saf tuz olarak kabul edilmektedir.

Sofra Tuzu

Diğer tuz çeşitlerine kıyasla, ticari sofra tuzlarında neredeyse hiç mineral yoktur. Sadece sodyum ve klorür vardır. İşleme sürecinde mineraller çıkartılır. Sonrasında tuz kimyasallar kullanılarak beyazlatılır. Nihayetinde de çok yüksek derecelere kadar ısıtılır.

Üreticiler vücudumuzun tam olarak sindiremeyeceği sentetik iyot eklerler. Tuza ayrıca topaklanmayı önleyici de katılır. Bu da tuzun su içinde çözülmesine engel olur. Bu maddeler tuzun vücudumuz tarafından emilmesini engeller; sonuç olarak da organlarda tuz yığılmasına ve birikimine sebep olur.

Bu birikimler pek çok sağlık problemlerine yol açar. Bilim adamları, vücudun işleyemediği her bir gr sofra tuzu tüketimi için 20 kat daha fazla hücre suyu kullanarak, fazla işlem görmüş tuz içindeki sodyum kloridi nötrolize etmeye çalıştığını kanıtladılar.

Tuzun bu kadar kötü nam salmasının nedenlerinden biri de budur. Sebep tuzun sağlıksız olması değildir. Sağlığımızı etkileyen sofra tuzudur. Ayrıca insanlar çok fazla miktarlarda işlenmiş tuz kullanmayı tercih ediyorlar. Bunlarda sağlıksız tuz çeşitleridir.

Problem tükettiğiniz tuz miktarı değildir. Önemli olan daha doğal ve az işlemden geçmiş olanını tüketmektir.

Bu yolla yemeklerinizi yaparken dilediğiniz kadar tuz kullanabilirsiniz. Yüksek kan basıncı ya da ilişkin diğer hastalıklardan korkmanıza gerek yoktur.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
http://www.healthyfoodhouse.com/why-everyone-should-switch-to-pink-himalayan-salt-immediately/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu