Fruktoz, İnsanları Yiyecek Aramak İçin Harekete Geçirebilir

Glikoz ile karşılatırıldığında, fruktoz, beynin yemenin psikolojik ödülünü arttıran bölgelerini aktifleştiriyor.

Fruktoz, beynin besin alımını düzenleyen kısmı olan hipotalamusu aktifleştiriyor. fruktoz

Yeni bir çalışmaya göre, yediğimiz şekerler beynimizin “yemeyi bırakmalıyız ya da bir porsiyon daha devam etmeliyiz” şeklindeki kararını etkilemektedir. Bulgular fruktozun (hem meyvelerde bulunan hem de asitli içecekler gibi tatlandırılmış ürünlerin içinde bulunan bir şeker) beynin doyma sinyalini, glikoz (çoğu vücut hücremiz için temel yakıt kaynağı olan şeker) ile aynı şekilde tetiklemediğini öne sürüyor. Fruktoz, bunun yerine besin talebini artıran yolları aktifleştiriyor olabilir.

2013 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Kathleen A. Page ve meslektaşları fruktozun beynin besin alımını düzenleyen kısmı olan hipotalamusu aktifleştirdiğini buldular (J. Am. Med. Assoc., DOI:10.1001/jama.2012.116975). Diğer taraftan, fruktoz ile aynı kalori etkisine sahip glikoz, faaliyeti bastırıyor ve doyma hissine sebep oluyor.

Yeni çalışmada, Page’in takımı beyinde ödülleri işleyen alanlardaki etkilere baktılar.  Fruktoz ya da glikoz ile tatlandırılmış vişne aromalı su içen insanları aldılar ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) makinesi içinde yiyecek resimleri göstererek, deneklerin beyin aktivitelerini izlediler.  İnsanlar fruktoz içtiklerinde, yiyecek resimleri orbitofrontal kortekste glikoz tükettikleri zamankine göre daha fazla aktivite üretti. Beynin bu bölgesindeki aktivite, yiyecek ve içecekleri kapsar şekilde ödül aramak için arttırılmış güdülenme ile ilişkilendirilmiştir.

Deneklerin fMRI cihazından ayrılmalarına müsaade etmeden önce, araştırmacılar onlardan, o gün için atıştırmalık birşey vermek ya da bir sonraki ay para vermek tekliflerinden birini seçmelerini istediler. Fruktoz tüketen insanların, glikoz tüketenlere göre, yiyecek için, ertelenmiş ödeme gününden feraget etmesi daha muhtemeldi.

Kalirforniya Üniversitesi’nden beslenme profesörü, Peter J. Havel; “Çalışmanın güçlü yanlarından biri, beyin görüntüleme verileriyle yapılan bu karar-verme testi kombinasyonudur. Beyinde olan şeyler ile insanların gerçekte ne yaptığını birleştiriyor” diyor.

Havel; çalışma fruktozun glizkoza karşı kısa dönemli etkileri ile sınırlı, diyor. Kaç insanın iki şeker türünü de tükettikten sonra, laboratuvar dışında gerçekte ne kadar yediğini takip eden uzun vadeli çalışmaları öngörüyor.

Çeviren : Gültekin METİN
http://www.scientificamerican.com/article/fructose-may-motivate-people-to-seek-out-food/?WT.mc_id=SA_Twitter

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu