Fotoğraflarla Mekke’nin Değişimi

Geçtiğimiz Yüzyıl Boyunca Sadece 14 Fotorafla Mekke’nin Belirgin Değişimi

Her yıl dünya üzerindeki yüzbinlerce Müslüman Mekke’ye Hac görevini gerçekleştirmek için geliyor.İslâm’ın 5 şartından biri olan

Hac, en azından yaşamlarında bir kere bu kutsal yeri ziyaret etmeleri beklenen pek çok inançlı kişi için önemli bir deneyim oluyor.

Haccın gereklilikleri aynı kalsa da, Mekke’nin kendisi on yıllar boyunca belirgin bir biçimde değişmekte. 2013 yılında önde gelen otoriterilerin bu bölgeyi yeniden inşaa etmesi çerçevesinde, 17.yüzyıldan kalma sütunlu giriş,–Mekke’nin Mescid-i Haram’daki en önemli parçaları–, orayı ziyarete gelen hacı sayısının sürekli artmasından dolayı buradan kaldırılmıştır.

Pek çok kişi, bu kutsal yerin zengin tarihine zarar verdiğini düşünerek, bu oluşuma karşı çıkmakta ve Suudi hükümetini bu yanlışından ve olayı suçlamaktadır.

İslam Miras Araştırma Vakfı Müdürü Irfan Al Alawi CNN’e verdiği demeçte şunu söylemektedir: “Ben camiinin genişletilmesine karşı değilim ancak bu bölgenin tarihsel unsurlarını bozmadan bu işi yapabileceğimiz yollar var.Suudiler, bu tarihi miras konusunda endişeli olacakları yere onlar bu konuyla ilgilenmiyorlar bile.”

Yapım planları ilerki renovasyonların gelicek yıllarda gerçekleşeceğini göstermekte.Bağımsız raporlar Mekke’nin geleceği konusunda endişelerini açıklamakta.

İster bu renevasyonu-yenilemeyi destekleyin, ister desteklemeyin, Mekke’nin bu belirgin değişimi dikkate alınması gereken bir şey.Şimdi aşağıdaki bu kutsal bölge ile ilgili 1920- 2013 arasında çekilmiş fotoraflara bir bakın:

mekke0mekke1mekke1amekke2mekke3mekke4mekke5mekke6mekke7mekke8mekke9mekke10mekke11mekke12mekke13mekke14mekke15

 

Çeviri: AylinER
http://www.huffingtonpost.com/2014/09/08/mecca-transformation-photos_n_5738098.html?&ncid=tweetlnkushpmg00000055

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu