Evrenimizin “Ayna Görüntüsü” Büyük Patlamadan Önce Vardı!

Bu yeni tuhaf teori karanlık maddeyi açıklayabilir.

 Ayna Görüntü

Akıl almaz, zihinlerin sınırlarını zorlayacak yeni bir teoriye göre; Büyük Patlama sadece tanıdık evrenimizi oluşturmadı, evrenimizin oluşumuyla birlikte aynı zamanda “kendimize ait bir ayna görüntüsü” gibi geriye doğru uzanan ikinci bir “evren karşıtı/anti-evren” yarattı.

Fizik Dünyası’nda (Physics World) yayınlanan yeni haber; karanlık maddenin varlığını açıklayabileceğini söyleyen üç Kanadalı fizikçi tarafından önerilen yeni teoriyi araştırıyor.

 Anti-Evren

Physical Review of Letters adlı dergide yayınlanan yeni makalede ortaya konulan yeni teori; CPT (yük-parite-zaman) simetrisi adı verilen bir fizik kuralını korumayı amaçlamaktadır. Büyük Patlama’dan önceki anti-evrende, zamanın geriye doğru gittiğini ve kozmosun madde yerine antimaddeden yapıldığını öne sürüyor.

Yeni teoriyle ilgili bir habere göre bu teori epey zihinleri zorlayacağa benziyor. Çünkü, bu, evrenin çoğunu oluşturduğu düşünülen gizemli materyal karanlık maddeyi açıklayabilen “çok büyük steril nötrinolar” ile dolu bir evren olduğu anlamına geliyor.

Yeni Parçacık

Physics World, araştırmacılardan kabul gören bu yeni teorinin bir çok detayının halâ çözülmesi gerektiğine değiniyor. Ontario’daki Teorik Fizik Perimetri Enstitüsü’nün ortak yazarı Neil Turok, yaptığı bir röportajda şunları söylüyor: “Yeni teori, oldukça güçlü. Çünkü, gelecekte yenilerinin keşfedileceğini varsaymak yerine, yalnızca bilinen parçacıklara ve alanlara dayanıyor.”

Neil Turok, Physics World’e verdiği demeçte şunları da ekliyor: “Yeni bir olayı, yeni bir parçacık veya alan icat ederek anlatacağınız bir durum da var ve bu şekilde açıkladığımızda bunun yanlış yönlendirebileceğini düşünüyorum.”

Çeviri:AylinER
https://futurism.com/new-theory-mirror-image-universe

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu