Evrenimiz Dev Bir Hologram Olabilir

İki yeni fizik makalesi, evrenin 3D bir projeksiyona benzediği görüşüne güven kattı

Bu hikaye Çarşamba gecesi Huffingtom Post’ta üst sıraya çıktığında birçok kişinin dikkatini çekti. Görünüşe göre fizikçilerden oluşan bir takım, bilim black_holecamiasından birçoğunun net delil olarak değerlendirdiği, evrenimizin holografik bir projeksiyon olabileceğini ortaya koydu.

Bütün evrenin potansiyel olarak bir hologram olabileceği yönündeki görüş çok yeni değil. 1997’de teorik fizikçi Juan Maldacena evrene ilişkin uzun süreli bir teori görüşüne yeni bir model önerdi. Bu modelde, yerçekimi mikroskobik şekilde zayıf olarak ve titreşen stringler herşeyi kukla gibi tutar biçimde yer alıyor. Maldacena’nın tartıştığı, bu iyi yapılandırılmış konsept, yaygın olarak anlaşılır fizik kapsamında kolaylıkla yeniden yorumlanabilirdi. Dokuz boyut artı bir de zamanı büken “Stringler” yalnızca, yerçekimi olmadan varolan, gerçekten daha basit, daha yassı bir sistemin hologramı olabilirdi.

Maldacena’nın teorisi, kuantum fiziği ve Einstein’ın yerçekimi teorisi arasındaki görünür tutarsızlıkları çözmeye yardım eden ilk sistem parçası olarak sunulduğundan, fizik camiasında bazı heyecanlara neden oldu. Birini gerçek evrene, diğerini de bir çeşit paralel hologram evrene yerleştirerek, iki prensip kümesini de elde tutacak bir yönteme imkan sağladı.

Şuan, Japonya Ibraki Üniversitesi’den Yoshifumi Hyakutake tarafından arXiv havuzuna gönderilen iki yeni makale, Maldacena’nın teorisinin son derece doğru olduğuna dair inandırıcı deliller sunuyor. Makalenin birinde Hyakutake, bir karadeliğin iç enerjisini, kara delik ve evrenin geri kalanı arasındaki sınırı (olay ufku olarak bilinen) ve string teorisi doğrultusunda diğer özellikleri hesapladı; diğer makalede o ve takımı, Maldacena ve  diğerlerinin “gerçek” evren olarak dikkate aldığı, karşılık gelen alt-boyutlu evrenin yerçekimsiz iç enerjisini hesapladı. İki bilgisayar hesaplaması çok şaşırtıcı şekilde birbiriyle eşleşti.

Maldacena Nature.com’a, “Bulgular, kuantum yerçekimi ve string teorisindeki birçok fikri test etmek için ilginç bir yöntem. Makalelerin bütünlük sırası çok hoş çünkü analitik testlerin olmadığı, rejimlerdeki ikiliği (evren teorisi) test ediyor” dedi.

Akıllara durgunluk veren bu bulgular, tabiki oldukça ağır ve  gerçekten sadece bu dili anlayabilen bir topluluk için büyük bir buluş olma özelliği teşkil ediyor, ama işe yarar önemli bir bilgi şu şekilde; tarihte ilk defa, belirli karadelikler tarafından yaratılan enerjinin, alt-boyutlu evrenlerde yeniden üretildiğinin sayısal tasdiki mevcut. Bu da, sert bir biçimde farklı iki dünyanın aslında özellikler bakımından matematiksel olarak özdeş olduğu anlamına geliyor. Bizimki için model olarak kullanılan evren tam olarak özdeş olmadığı halde (karadelikli bir evren on boyuta; yerçekimli olan sadece bir boyuta sahiptir), bu hem fizik hem de üniversite iletişimi için büyük bir ileri adımdır.

Çeviren : Gültekin METİN
http://www.alternet.org/world/mindboggling-our-universe-might-just-be-one-giant-projection

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu