Elektronik Sigara İçenlere Kötü Haber

elk

Normal sigaralara güvenli bir alternatif olacak şekilde müşteri çekilmeye çalışılsa da, elektronik sigaralar (e-sigara) görünüşe göre hala güvenli bir seçenek değil.

Makul geliyor, muhtemelen aynı fikirdesiniz.

E-sigaralar aslında oldukça zararsız olarak gösterilmiş olsalar da, bu fikri masaya yatırdığımızda tamamında en az güvenli olanlardır. Bunları kullanmaya başlayan birçok Amerikalı gençten dolayı bu özellikle endişe vericidir. Görünüşe bakılırsa genç çocuklar (orta okul ve liseliler),  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre Amerika’daki e-sigara kullanımında başı çekiyorlar.

Bu yüzden bu genç Amerikalılar için, e-sigaraya geçerek sigaranın zarar verici etkilerinden kaçmak bir parça olsun iyilik yapmıyor olabilir.

E-sigaraların buharlı filtreleri normal sigaralardan daha az nikotin içerse de (bazen içermiyor), hala akciğerlerdeki hassas dokular için oldukça zararlı olarak gösteriliyorlar.

Amerikan Fizyoloji Dergisi-Akciğer Hücresel ve Moleküler Fizyoloji ile birlikte bir grup araştırmacı, bu e-sigaralardaki buharın, akciğerlerdeki endotelyal hücrelerin fonksiyonlarına verdiği zararı da içine alacak şekilde, akciğer sağlığına zararlı olduğunu raporladı.

Endotelyal hücreler akciğerlerin astarını oluşturan hücrelerdir, ve e-sigara dumanına maruz kaldığında, yara, iltihap ve sonunda tahribatla karşı karşıya kalırlar.

Araştırmacılar şunları yazdı, “Yüzlerce sigara dumanı çıktısından biri olan nikotinin, sitoskeletal (hücre yapısının taşıyıcı yapısını oluşturan elementler ile ilgili) düzeni etkileyerek, akciğer endotelyal bariyer fonksiyonunu değiştirip değiştirmeyeceğini araştırdık.”

Bunu sadece denekler kullandıklarında araştırabildiler. İnsanların yanı sıra fareleri de kullandılar.

Amerikan Fizyoloji Topluluğunun yazdığına göre:

Araştırmacılar fare ve insan hücrelerini, sigara dumanına ve nikotin içeren veya nikotinsiz e-sigara çözümüne maruz bıraktılar. Bulgular, sigaranın akciğerleri nasıl tahrip ettiğini ve bunun direkt olarak nikotine işaret ettiğine ışık tutuyor.

 ‘Nikotin, akciğer endotelyal bariyer işlevinde kayıp, şiddetli akciğer iltihaplanması ve azaltılmış akciğer endotelyal hücre üremesi ile sonuçlanan, doza-bağımlı zararlı akciğer tesirlerine sahiptir’ diye yazdılar. Nikotinin etkisi, nikotin içeren hem sigara dumanında hem de e-sigara çözümlerinde görüldü.

Her ne kadar ürkütücü bulgular olsalar da diğer ilginç bir şey; alternatif sigara çözümü kullanımının gözlemlenmesiyle, nikotin dışında gösterilen diğer maddeler büyük ihtimalle zararlı etkilerden sorumlular. Bunlarda bir tanesi akrolein(propenal). Akrolein potansiyel olarak zehirli bir maddedir. Tam olarak endotelyal hücrelerinin birini diğerinden söktüp ayırdığı ortaya çıkarılmıştır.

Araştırmacıların vardığı sonuç:

 “E-sigaralar ile solunum yoluyla alınan arttırılmış nikotin kullanımı, özellikle gençler arasında, sağlık üzerindeki etkiler için arttırılmış araştırmalara sevk ediyor. Bu araştırma, ticari olarak elde edilebilir e-sigara çözümlerinde ve bunların ısıtılmasıyla elde edilmiş buharlarında bulunan bileşenlerin akciğer iltihabına neden olabileceğini raporluyor.”  Yönetici araştırmacı Irina Petrache, PhD. “Tanımlanan etkiler e-sigara maruziyetinin kısa-dönemli etkilerini karakterize ediyor. Halbuki uzun-dönemli çalışmalar daha ileri araştırmaları bekliyorlar. Bu sonuçlar, e-sigara solunumunun, ağciğer sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerle ilişkili olabileceği konusunda ikaz ediyor.”

Bu yeni araştırma, sigaraya güvenli bir alternatif olan e-sigara kullanımının terk edilmesi için çok güçlü bir argüman sunuyor.

Çeviren : Gültekin METİN
http://healthasitoughttobe.com/bad-news-for-e-cigarette-smokers/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu