Dünyayı Saran Görünmez Kalkan

BİLİM İNSANLARI DÜNYAYI SARAN GÖRÜNMEZ BİR KALKAN KEŞFETTİ, NASIL MEYDANA GELDİĞİ ŞAŞKINLIK UYANDIRIYOR

kalkan_

Bilim insanları Dünya atmosferinin üzerinde dikkate değer bir şey keşfetti. Dünya’nın yaklaşık 11500km üzerinde, görünmez bir kalkan var ve bilim insanları bu kalkanı “Uzay Yolu filmindeki güç alanlarına” benzetiyorlar.

Front Line Desk’e göre bu kalkan, Van Allen radyasyon kuşakları içinde keşfedildi. Van Allen radyasyon kuşakları Dünya’nın üzerinde, yüksek enerjili elektron ve protonlarla dolu lokma şeklindeki iki halkadan oluşmaktadır. Mevcut konumunu Dünya’nın manyetik alanıyla koruyan Van Allen radyasyon kuşakları, güneşten gelen enerji düzensizliğine göre şişip büzülmektedir. Van Allen radyasyon kuşakları ilk kez 1958’de keşfedilmişti. Bilim insanları, Dünya yüzeyinden 40000km yukarıya kadar genişleyen biri iç, diğeri dış kuşak olmak üzere iki kuşak keşfetmişti.

Bununla birlikte, geçen yıl, Colorado Boulder Üniversitesi’nden Profesör Daniel Baker ve ekibi 2012’de üçüncü bir geçici “depolama halkası” bulmak için fırlatılan ikiz Van Allen Sondalarını kullandılar. Araştırmaya göre bu üçüncü kuşak, önceden bilinen iç ve dış Van Allan radyasyon kuşaklarının arasında yer almakta. Bu kuşak uzaydaki hava koşulları değiştikçe gelip gidiyor gibi görünüyor, bu yüzden diğerlerinden farklılaşıyor.

Araştırmacılara göre bu halkanın amacı oldukça açık: öldürücü elektronların Dünya atmosferinin derinlerine kadar girmesini engellemek. Bu elektronlar ışık hızına yakın bir hızda oldukça yıkıcı olabiliyorlar. Astronotları tehdit etmeleriyle, uyduları kızartmalarıyla ve uzay sistemlerine zarar vermeleriyle biliniyorlar.

Beta Wired’ın notuna göre, Profesör Daniel Baker bu görünmez kalkanı, Uzay Yolu’ndaki güç kalkanlarına benzetiyor. Dünya’nın manyetik alanı Von Allen kuşağını mevcut konumunda tutmaktadır. Fakat bilim insanları, bu kuşakta yer alan ve neredeyse ışık hızında seyehat eden elektronların, gizli bir kuvvet tarafından engellendiğini söylemekteler. Uzay Yolu dizisinde, uzaylıların, uzay gemilerini yok etmek için kullandıkları enerji silahlarından korunmak için kullanılan kalkan türüne benzerliğinden dolayı Baker’a bu diziyi hatırlatmaktadır. Buna benzer şekilde Dünya için gerçekleşen bu durumunda, görünmez kalkan öldürücü elektronların atmosfere girişini durdurmak için kullanılmaktadır.

Görümez kalkanın keşfinden önce, bilim insanları, gezegenin üst atmosferine girmeyi başaran elektronların hava molekülleri tarafından dağıtıldığını varsayıyorlardı, fakat bu görünmez elektron kalkanı ile, şükür ki  bu parçacıklar üst atmosfere kadar ulaşamıyorlar.

Şuan bilim insanları görünmez kalkanın var olduğunu biliyorlar, nasıl meydana geldiğini ve tam olarak nasıl çalıştığını belirlemeye çalışıyorlar.

Bu elektronlar sanki uzaydaki camdan bir duvarın içine giriyorlarmış gibi. Bu son derece kafa karıştırıcı bir olgu.”

Çeviren : Gültekin METİN
http://www.inquisitr.com/1638338/scientists-discover-an-invisible-shield-surrounding-earth-baffled-at-how-it-formed/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu