Derin Beyin Uyarımları Halüsinasyonları Tetikliyor

Ekran Alıntısı

HÖB: Beyinde tespit edilen “Hipokampüs ötesi bölge”, makalede kısaltma olarak “HÖB” olarak kullanıldı.

FMRI: Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme, resimdeki görüntüde sarı renk, kırmızıya göre daha güçlü aktiviteyi gösteriyor.

dejavu: “bunu daha önceden görmüştüm” hissi.

Gözlerinizi kapatıp bir ev hayal edin. Evin rengini, ön kapı kolunu, pencerelerin yuksekligi gibi ayrıntıları, sanki gerçekte görüyor gibi,  dokunuyor gibi hissederek düşünün.

Yeni bir araştırma gösterdi ki, bu zihinsel tasarımın beyinde oluştuğu yer, epilepsi hastalarında halüsinasyonlara sebep olan aynı bölge.

22 yaşındaki bir erkek hastaya günlük epilepsi ataklarından farklı olacak sekilde derin beyin uyarımları yapıldı.

Bu kişinin hastalığı, 10 yaşındayken menejite sebep olan sivrinek kaynaklı Batı Nil virüsünü kapması ve ardından gelen beyin iltihabıyla başladı.

Nöbetler, her zaman güçlü bir dejavu hissi ile başlıyordu. Bu yüzden, hasta daha önce hiç halüsinasyon görmemesine rağmen, görsel sebeplerden şüphelenildi.

Araştırmalarda, beyin taramalarıyla, beynin hafıza merkezi olarak bilinen hipokampus yakınında küçük bir bölge farkedildi.

Araştırmalar, hipokampus ötesinde bir bölge olduğunu (HÖB), yerlerin ve olayların farkedilmesinden, tanımlanmasından sorumlu bir bölge olduğunu gösterdi.

Doktorlar emin olmak için, hastalara bir eve ait resimler gösterildiğinde, FMRI ile bu bölgenin (HÖB) aydınlandığını belirlediler.

Beyin aktivitesini gösteren yukarıdaki resimde sarı renk, kırmızıya göre daha güçlü aktiviteyi gösteriyor.

2 mm’den ince elektrotlar HÖB bölgesine yerleştirildi, aynı anda resimler gösterilirken bu bölgedeki aktivite kaydedildi.

HÖB bölgesinin epilepsi nöbetlerinin merkezi ise, doktorlar bu bölgeye verilen zayıf elektrik şoklarının, hastada yaklaşan bir nöbet hissi oluşturup oluşturmadığını görmek istediler.

Dejavudan farklı olarak, hasta çevresinin aniden değişerek, tanıdık bir yere dönüştüğünü belirtti.

Bir örnekte, doktorlar, hastanın kendi pizza dükkanındaki İtalyanlar haline dönüştü.

Hemen yakındaki bir noron grubuna geçildiginde ise çevre, bir metro istasyonuna dönüştü.

Bulgular 16 nisanda The Journal of Neuroscience da yayınlandı.Beynin küçük bir bölgesinin, yerleri tanımlamaktan sorumlu olmakla kalmadığı, aynı zamanda o yerle ilgili zihinsel görüntüyü oluşturmakta kritik bir öneme sahip olduğu ortaya çıkarılmış oldu.

çeviri : Hakan Çakmak
ingiİizce:
http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2014/04/scienceshot-deep-brain-stimulation-triggers-hallucinations

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...