Bir milyar ışık yılı uzunluğunda galaksi yapısı keşfedildi

galaksi1
Kanarya Adaları’nda çalışmalarını yürütmekte olan ekip, “BOSS” isimli proje kapsamında kütlesi Samanyolu’nun 10 bin katı olan bir yapı keşfetti. Ekip bu yapıya BOSS Great Wall adını verdi.

galaksi2

Galaksiler (komşu denebilecek kadar yakın olanları) bir araya gelerek clusters adı verilen kümelenmeleri oluştururlar. Tıpkı bizim güneş sistemimiz ve gezegenlerimizde olduğu gibi. Eğer bu clusters grubu yeteri kadar büyükse “supercluster” adını alır. Peki bunların da ötesinde ne geldiğini hiç düşündünüz mü?

Cevap: Great Walls (Büyük Duvarlar) ve bunun son keşfi Heidi Lietzen, Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü’nün keşfi olan BOSS Great Wall (BGW).

galaksi3

Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü, astronomi ve astrofizik araştırmalarının sonucunda, “İki farklı galaksi duvarı bulduk. Hacim ve çap olarak şimdiye dek bilinen supercluster’lerin hepsinden büyük. İkisi birlikte BOSS Great Wall’u oluşturuyorlar ve bu duvar bilinen tüm yapılardan daha büyük” açıklamasını yaptı.

galaksi4

Yeni keşfedilen bu yapı, dört adet supercluster da içermek üzere en az 830 galaksiden oluşuyor. Yaklaşık olarak bir milyar ışık yılı uzunluğunda. Sloan Great Wall 1.38 milyar ışık yılı uzunluğu ile daha uzun olsa da hacim olarak BOSS Great Wall onu aşıyor.

Buna rağmen bazı otoriteler bu keşfin tek bir yapıdan oluşmadığını düşünüyor.

“Neden tek bir yapı olarak anmak için tüm özellikleri birleştirdiklerini tam olarak anlayamıyorum. Açıkça görülüyor ki Sloan Great Wall’da bulunmayan bükülmeler bu yapıda var.” Allison Coil, California Üniversitesi

Kaynak : http://woisio.com/tr/teknoloji/56ede805e4b017078f993c21/bir-milyar-isik-yili-uzunlugunda-galaksi-yapisi-kesfedildi

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...