Beyin Sağlığınıza İyi Gelen Besinler

beyin_sagligi1

Pek çok insan beyin için beslenmenin önemini anlamıyor. Beyninizin düzgün bir şekilde çalışması için kesinlikle belirli miktarda vitamine, minerale, proteine ve daha fazlasına ihtiyacınız var.Hamile bir kadının bebeğinin beyninin gelişimine yardım etmek için besin seviyesi yüksek ve zengin yiyeceklerle beslenmeye ihtiyacı olmasının sebebi de budur.

baby-okyanusumDengesiz ve kötü beslenen hamile kadınların, zihinsel özürlü çocuk doğurma riski vardır.Daha da fazlası, ilk birkaç yıllında iyi beslenmeyen bebekler, ilerleyen yıllarda zihinsel problemlere daha çok sahip olabilmektedir.

Besin değeri yüksek olan gıdaların beyin fonksiyonu için önemi kesin. Gerekli besinleri alamadığınız takdirde beyninizin bilişsel fonksiyonlarında düşüş olduğu gibi, nörolojik ya da sinir fiberlerinde de problemler yaşayabilirsiniz.

Yaşlandıça doğal olarak beyin hücrelerinde kayıplar olabilir. Belirli yiyeceklerden elde edilen vitaminler ve mineraller, yaşlanmaya bağlı olarak beyin fonksiyonlardaki düşüşü engellemeye yardım etmektedir.

Beyin sağlığınızı iyi bir duruma getirmeye hazırsanız, o zaman beyniniz için gerekli olan şu yiyeceklere bir göz atın:

Ceviz:
beyin_sagligi3
Cevizin içinde, beyninizdeki nöronların birbiri ile iletişiminin gelişmesini sağlayan polifenol vardır.Ceviz, vitamin E ve B6 ile doludur ve bunlar hafızanın ve nöral dokunun gelişmesine yardımcı olur.Ceviz, beyin fonksiyonunun etkin çalışmasına yardımcı olur, çünkü omega 3 yağ asidi içerir.

Yabanmersini
beyin_sagligi4
Yabanmersini, alzeimer gibi beyin hastalıklarından sizi korur. Yabanmersini tüketimi ile, öğrenme kapasiteniz ve bilişsel fonksiyonlarınız gelişir. Yabanmersinindeki antioksidantlar, beyin hücrelerinizin azalmasını durdurur.

 Somon
beyin_sagligi5
Somon beyin fonksiyonu için çok önemli olan omega3 esas yağ asidi içerir. Omega 3’ den elde edilen antioksidan ve antiinflamatuar, yaşlandıkça ortaya çıkabilecek beyin problemlerini engeller.

Avokado
beyin_sagligi6
Avakadonun içinde bulunan mono doymamış yağ, beyinde kan akışının gelişmesine yardımcı olur, ki bu da beyinde hafıza ve bilişsel becerileri geliştirir.

Ispanak
beyin_sagligi7

Bu yeşil bitki sağlıklı bir bedene sahip olmaya yardımcı olması adına çok tavsiye edilen bir bitkidir.Ancak, ıspanağın beyine de faydası vardır.Ispanakta bulunan magnezyum, beyinde daha çok kan akışı oluşturur. Her bir kalp atışından beyine  %20 kadar kan akışı gerçekleşir.Dolayısıyla, ne kadar çok kan akışı olursa, beyin için o kadar iyidir.

Beyin için gerekli kan akışı olmazsa, bu beyin hasarına sebep olabilir. Ne kadar çok kan akışı olursa, beyin fonksiyonları o kadar güçlü olur.

Zeytinyağ
beyin_sagligi8

Düzenli zeytinyağı tüketimi ile beyninizde yağ asidleri ve polifenolleri üretir ve bu da beyninizi etkileyebilecek herhangi bir iltihaplanmanın miktarını azaltır, iltihapları kurutur.Zeytinyağın yapısında bulunuan olecanthal, alzeimer gibi rahatsızlıkların meydan getirebileceği beyin hücre hasarından sizi koruyabilmektedir.

Nane
beyin_sagligi9

Nane, beyin sağlığınıza yararlı olan esas yağ asidleri, amino asidler ve antioksidantlar içerir. Nane,beyninizin bilgiyi hızlı proses etmesini sağlar ve içerdiği mentol içeriği ile yaratıcı düşünce gelişimine yardımcı olur.

Nane,ayrıca, kan dolaşımı sağlar ve bu da sizi canladırıp,beyin hafıza fonksiyonunu geliştirir. Beyin performans seviyesini artırmak için nane çayı içebilirsiniz.

 

 

Aklımızda Olması Gereken Diğer Şeyler
beyin_sagligi10
Besin değeri olan yiyecekleri tüketirken bir yandan da aklımızda olması gereken şey; yüksek şeker oranı olan yiyecekleri çok fazla yememek. Bir oturuşta çok fazla yemek, beyninizi uyuşturur.

beyin_sagligi11Sağlıklı beslenme kadar, egzersiz ve uyku da beyin sağlığınız açısından çok önemlidir.Ne kadar egzersiz yapar ve düzenli uyursanız, o kadar sağlıklı düşünme ve karar verme becerisine sahip olursunuz.

Çeviren: AylinER
http://www.healthwantcare.com/the-best-foods-to-eat-to-get-the-nutrition-you-need-to-improve-your-brain-health/#ixzz37k4DYoA4

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu