B12 Türleri

Methylcobalamin, Cyanocobalamin,  Hydroxocobalamin ve Adenosylcobalamin

B12 vitamini (kobalamin) en geniş ve en kompleks vitamindir. Eşsizdir çünkü bir metal iyonu- kobalt-içeren tek vitamindir. Bu vitamin bizim gibi memelilerde iki enzimin eş etkenidir. Bunlardan birisi metiyonin sentaz, diğeri ise methylmalonyl-CoA mutazdır.

Kobalamine bağlanan moleküle donör denir. Vitamin takviyelerindeki en yaygın iki donör siyanür ve metildir. Bulabileceğiniz diğer formlar ise hydroxocobalamin ve adenosylcobalamin dir.

Bu formların hepsi yediğiniz gıdalarda da bir dereceye kadar mevcuttur. Ama baskın formlar hydroxocobalamin ve adenosylcobalamin dir. Gıdalardaki bir diğer B12 formu ise sulphitocobalamin dir ama bu makalede buna değinmeyeceğiz çünkü vitamin takviyesi olarak hiçbir yerde bulunmaz.

Sadece adenosylcobalamin (AdeCbl) ve methylcobalamin (MetCbl) insan vücudunda aktiftir. MetCbl yi özellikle kan plazmasında, sitozol hücrelerde ve belirgin vücut sıvılarında (mesela serebral spinal sıvısı) görürsünüz. AdeCbl ise mitokondriada bulunan hücresel dokularda görülür.

En İyi B12 Vitamini Hangisidir? Cyanocobalamin mi? Methylcobalamin mi? Adenosylcobalamin mi? Hydroxocobalamin mi?

Cyanocobalamin, inaktif ve kısmen toksik bir B12 formudur. Bir siyanür molekülü içerir; ki vücudunuz bunu metilasyon yoluyla atmak zorunda kalacaktır. Glutatyon, siyanürün atılması için gerekli madde gibi görünmektedir.

Ancak bundan sonra kobalt atomu oksidatif +3 durumundan biyolojik olarak aktif +1 durumuna indirgenebilir. Bu da nihayetinde sitozol içinde methylcobalamin ve de mitokondria içinde adenosylcobalamin oluşturur. Bu zorlu süreç bir dizi koşulda ciddi şekilde engellenebilir.

Cyanocobalamin bilhassa karaciğer problemleri, böbrek yetmezliği yaşayanlarda ve sigara içenlerde tehlikelidir. Çünkü bu kişilerde siyanür tam olarak elimine edilemez. Ayrıca pernisiyöz anemi hastalarında ve homosistein düzeyleri yüksek olan hastalarda da tehlikelidir çünkü homosisteini azaltmak için gerekli bir kaynak olan glutatyon yoğunluğunu azaltabilir.

Hiç kimseye tavsiye edilmez.

Hydroxocobalamin de inaktif bir B12 formudur. Ama cyanocobalamin den daha iyidir çünkü içinde hiç siyanür yoktur. Bu yüzden de siyanür atımı ve glutatyon muhafaza etme süreçlerini pas geçmektedir. Hydroxocobalamin de, MetCbl yada AdeCbl olabilmesinden önce, +3 durumundan +1 durumuna indirgenmelidir.

Tütün ambliyopisi olan B12 eksikliği çeken hastalara, siyanür toksisitesi olanlara ve / veya kalıtsal optik sinir atrofisi (Leber Hastalığı) olanlara tavsiye edilir. Nitrik oksit düzeyleri, uygulama esnasında daima gözlenmelidir.

Adenosylcobalamin ve methylcobalamin, doğal formlardır ve absorpsiyon döngüsündeki pek çok tepkimeyi pas geçerler. Her ikisi de vücutta muhafaza edilir ve doku konsantrasyonunu çok daha iyi artırırlar. Siyano veya hidroksi B12nin verebileceğinden çok daha üstün klinik sonuçlar yaratırlar.

AdeCbl/MetCbl nin kullanımının çok önemli faydaları vardır.  Peki hangisi daha iyi bir seçim olur?

Unutmayın. İkisi iki taraflı dönüştürme yapar. Ama bedeninizin bunları dönüştürmesine engel olan nadir görülen bir durumunuz söz konusuysa (kronik yorgunluğunuz varsa ve MetCbl değil,  sadece AdeCbl enerji seviyenizi artırabiliyorsa) AdeCbl ve MetCbl kombinasyonu kullanmak zorundasınız.

Diğer herkes için, ki ekstra B12 ihtiyacı olan insanların %99undan fazlasıdır, methylcobalamin daha doğru bir seçimdir. Belirgin sinir koruyucu etkiler sergiler. Sinaptik değişimleri ve küçülmüş nörotransmiterleri normal seviyelerine getirirken sinir yenilenmesini artırmaktadır.

Ayrıca methylcobalamin, sağlığınızı daha da iyileştiren ve siyanürün yaptığı gibi zarar vermeyen son derece değerli metil grup bağışlar. Bu bilhassa pernisiyos(kötücül) anemi hastaları veya yüksek homosistein seviyelerinden muzdarip herkes için çok önemlidir. Bu metil grupların donasyonu, methylcobalaminin bir sürü koşulda faydalı olma nedeni olabilir.

En iyi B12 vitamin takviyesi her zaman B12 iğneleri olmuştur. Absorpsiyon problemi olan insanlar için tek çözümdür çünkü gastrik rotayı pas geçerek direkt olarak kana karışır.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://regevelya.com/?s=methylcobalamin

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu