Amerikan hükümeti harddisk yazılımlarını ele geçiren casus yazılım üretiyor

harddrive_story

Amerikan hükümeti harddisk donanım yazılımlarını(firmware) ele geçiren ve kullanıcının yaptığı herşeyi gizlice dinleyen casus yazılım geliştirdi.

Bu son casus yazılım Rus bilgisayar güvenliği şirketi Kaspersky Lab tarafından keşfedildi. Kaspersky, hükümet ve askeri kurum bilgisayarlarına, telekomünikasyon şirketlerine, bankalara, enerji firmalarına, nükleer araştırmacılara, medyaya, ve İslami aktivistlere casus yazılımın bulaştığını ortaya çıkardı

Casus yazılım İran, Rusya, Pakistan, Afkanistan, Çin, Mali, Suriye, Yemen ve Cezayir’i de kapsayan 30 ülkede bulundu. Fakat sadece az sayıda çok değerli bilgisayara bulaştı.

Güvenlik firması açık olarak ülke ismi vermeyi reddetti, fakat İran’ın uranyum zenginleştirme tesisine saldırmak için kullanılan US-led siber silahı Stuxnet ile yakın olarak ilişkilendirdi. Bununla birlikte eski bir istihbarat ajanı Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın(NSA) tekniği geliştirdiğini onayladı.

Harddisk aygıt yazılımları(firmware) casuslar ve hackerlar arasında çok değerlidir. Çünkü herhangi kötü niyetli bir yazılım burada saklanır ve bilgisayar her çalıştığında otomatik olarak çalışır ve yazılımı kaldırmak neredeyse imkansızdır, hatta harddisk tamamen silinse bile.

Amerikan hükümeti ve NSA eleştiriyi geri çevirdi.

Casus yazılım Western Digital, Seagate, Toshiba, IBM, Micron ve Samsung’u içeren en büyük harddisk üreticilerinin ürünlerinde çalışmakta. Western Digital, Seagate ve Micron bunun hakkında bilgilerinin olmadığını söylediler ve Toshiba, Samsung ve IBM henüz herkese açık bir yorumda bulunmadı.

Çeviri ; Gültekin METİN
http://www.neowin.net/news/us-gov-creates-spyware-that-invades-the-firmware-of-hdds

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu