Dünya nın %96 sını kontrol eden 6 Büyük Medya Şirketi

 Ekran Alıntısı

ULTRA ÇOK GÜÇLÜ TOP MEDYA SATIŞ MARKALARI

ŞİMDİLERDE  REKOR KIRICI BİR MONOPOLİ İLE… Çok az bir kısmı aile markalası olan DÜNYADAKİ EN BÜYÜK 6 MEDYA ŞİRKETİ..

1.AOL TIME WARNER ( haberlerden, müziğe, filme ve yayın alanına kadar çok geniş bir yelpazeye sahip şimdiye kadarki Amerikan tarihindeki  ve dünyanın  büyük medya şirketi)

DERGİLER:122 milyon okuyucuya sahip Time, Fortune  ve diğer 33 dergi

KİTAPLAR: 24 kitap markası—Time Life books’tan başlayıp Brown and Company’e uzanan

KABLO/DİJİTAL: CNN,Time ve Warner Cable’ı da içeren Polonya’dan Brezilya’ya kadar 29 operasyon-işletim.

TV/FİLM: Warner Bross ve Hanna-Barbara Çizgi Filmlerini de içeren şirketler. 12 ülkede multiplex sinemalar.

PLUS: 24 kitap markası, 52 plak şirketi, tüm Turner Entertainment Şirketi ve buna 4 spor takımı da dahil.

ONLINE: Computer Serve ve  Netscape gibi 8 Online kuruluş. Time Warner Cable,Amerika’da inetrnet üzerinden telwfon denemesi de yürütmekte.

KONULU  EĞLENCE PARKLARI: Konulu eğlence parkları ve Warner Bros stüdyo mağzaları 30 ülkede ve buna bağlı ticaretler mevcut.

2.WALT DISNEY ŞiRKETİ (bu şirket disney deneyimini yaşamın her noktasında yer almak istemekte.Disney tarafından öncedenprogramlanmış 2.5 milyar değerinde bi r kasabadan herşey ayarlanmakta..)

FİLM: Walt Disney, Touchstone , Mirmax, Buena Vista ve diğer 4ü

PLUS: Infoseeki de içeren 6 müzik markası,Disney Kitapları ve hokey, beysbol takımları ve Dünyaüzerinde 720 Disney Dükkanı

 

KONULU EĞLENCE PARKALAR: Disney World Florida, Paris ve LA, MGM Stüdyoları, Disneyin Hayvan Krallığı ve Dünya Spor Komoleksi, 36bin fazla  odası olan 27 otel, iki yolcu gemisi ve profesyonellerin bu Disney sihiri arkasında olan biteni anlayamayacakları bir  Disney Enstitüsü.

TV: ABC televizyonu gibi pek çok bilinen tv ağları ve radyo istasyonları ki bunlar 10 TV kanalı ve 29 radyo istasyonu

TİYATRO: Disney Tiyatro Prodüksiyonları inanlımaz müzikalleri ile ..buna Aslan Kral ve güzel ve Çirkin adlı eserler de dahil.

DERGİ VE GAZETE: 5 dergi  basım grubu  ve Sain Louis Daily Record da dahil 4 gazete.

DİSNEY KANALI: 8 ülkede yayın yapmakta. Uluslararası spor kanalı Asya, Avrupa ve Latin Amerika ve Avusturalya’daki Sporstvision da dahil olmak üzere 165denfazla ülkede yayın yapmakta.

3.BERTELSMANN( Bertelsmann şirketinin yöneticisi Heinrich Mohn, SS (Nazi subaylarının) sponsorluğu yapmaktaydı. Şirket Nazilerin yazı işlerini yürütmekteydi.)

MÜZİK: Bertelsmann Müzik (BMG) 54 ülkede operasyonlarını yürütmekte.Amerikadaki markası dünya çapında 200 markaya evsahipliği yapmakta.

SERVİSLERİ: Tüketici veritabanından oluşmuş tüm dünyada  kurdukları çağrı merkezleri mevcuttur.Multimedya reklam ajansı PixelPark, Adidas gibi  çok önemli markalara reklam ajanslığı yapmakta.

KİTAP: Bu şirket Random House adlı dünya çapında en büyük yayın evlerinden birine sahiptir.Random House sadece Amerika’da bir günde 1milyondan fazla kitap yüklemektedir ve şirketin Avrupa ve Güney Amerika’da kitap klüpleri mevcuttur ve bilim konusundaki en önemli basın ve yayına sahiptirler.

TV: İngiltere’nin Kanal5’i ve tüm Avrupa’daki RTL de dahil pek çok kanal ve radyo istasyonları ile  10 ülkede 22 televizyon ve 18 radyo istasyonuna sahiptir.RTL grubu avrupa’nın en büyük yayın şirketidir.Ayrıca televizyon ve bilgisayar arasında interaktif yayın sağlayan Bertelsmann Broadband yeni bir interaktif TV şirketi de vardır.

 

DERGİ: Gruner& Jahr şirketleri Femme’den Prima’ya kadar dünya çapında 80 dergi ve Almanya ve  Doğu Avrupa’da 9 gazeteye sahiptir.

4. VIACOM (Dünya çapında MTV, Nikelodeon gibi en küçükten en büyüğe hitap eden programlara imza atan CBS şirketi de var.)

TELEVİZYON-KABLO/DİJİTAL: CBS şirketi 200 TV istasyonuna sahip ve bunların yayını dünya çapında.MTV müzik kanalı tüm dünyada 342 milyon kişiye ulaşmakta. Ayrıca VH1 adlı MTV’yle rekabet eden bir şirketi de vardır.Diğer önemli ağları; Paramount, Comedy Central ve Nickelodeon’dur.

Viacom,  CBS şirketini alırken Amerikada’ki kuralları yıkan bir şirket ve birkaç hafta içinde de Senatör Mccain  bu kuralları değiştirmek için teklifte bulundu.

PLUS: 2000 üzerinde kitap isimleri ve 180 radyo istasyonu ve Infinity Outdoor adlı dünyanın en büyük reklam şirketine sahip.

FİLM: Paramount’dan United Cinemas International’a kadar, Avrupa, Japonya ve Güney Amerika’daki  104 sinemalı Vivendi Universal ile birlikte ortak şirketlerden oluşan şirketler topluluğa sahip. 27 ülkede Blockbuster dünyanın en büyük video kiralama  mağazası.

5. NEWS CORPORATION: (dünyanın en büyük medya gruplarından biridir. Sahibi ve başkanı Rupert Murdoch. New York Stock Exchange ve Australian Stock Exchange aracılığı ile halka açık bir kurumdur.News Corp global ulaşımını vergi hesaplamalrını lokalize ederek yapmakta ve ve muhasebe hesaplarını düşük vergi oranına sahip ülkelerde yapmaktalar.)

Rupert Murdoch: “Biz şirketlerimizle insanlara uyandıkları andan yatana kadar ulaşmaktayız..”

KİTAPLAR: HarperCollins ve 7 diğer yayın evleri

KABLO/DİJİTAL: Fox News 7 diğer ve Amerikan haber ağı. İngiltere’de BskyB ile birlikte 150 kanal ve servis. Avusturalya’da FOXTEL kabnalı.Star TV uydu servisleri tüm asyada 300 milyon kişiye ulaşmakta. Phoeniz uydu ve TV  ve 4 diğer kanal Çin’in çoğunluğuna hizmet vermekte.Ayrıca, Hindistan, Japonya,Endonezya, Yeni Zelanda ve Latin Amerika’ya da yayın yapmaktalar.

DERGİ ve GAZETE: Amerika’daki The New York Post, The Times, The Sun gazeteleri. İngiltere’deki The News of The World. Avusturalya’da the Daily telegraph, The Sunday Tasmanian ve 67 yerel gazete ile birlikte Independent New Zealand’nın bağımsız gazeteleri ile birlikte 55 ulusal ve halk gazeteleri ve Fiji ve Papua’da  gazete.

SPOR: Avusturalya Ulusal Ragbi ligi, LA Dodgers beyzbol takımı ve İngiltere Futbol klüpleri.

FİLM-TV: FOX TV, Amerika’daki 22 istasyonla birlikte.Beğenilen ünlü showlar: “Kim bir milyonlerle evlenmek ister?” gibi. 20th Century Fox TV’nin de dahil olduğu uluslararası 14 Fox şirketi.

6.VİVENDİ UNIVERSAL: (Puerto Rico’dan İngiltere’deki 3 Vadi suyuna sahip olan dev bir özelleştirilmiş su şirketi olarak dahi iyi bilinmekte.2000 yılında Medya şirketi Saegram ile birleşti. AOL Time Warner, Disney ve Newscorp ‘tan sonra dünyanın beşinci büyük telekomünikasyon grubu olmuştur.)

ONLINE: VivendiNet, şirketin tüm inetrent projelerine evsahipliği yapıyor. Buna vivazi.com ve cep telefonu şirketi Vodafone da dahil.Ayrıca Napster , Education.com’ a rakip MP3.com Müzik yükleme sitesine de sahipler.

MÜZİK: Universal Müzik Grubu Polygram ve Motown  gibi global müzik marketinin %22sine sahip ve 63 ülkede faaliyet göstermekte.

FİLM-TV: CANAL+, 11 Avrupa Ülkesinde 14 milyon aboneye sahip Fransız istasyonlarına sahip önder TV istasyonu.Universal Stüdyoları tüm dünyada ağlara sahip ve “aksiyon ve gerilim” gibi konu içerikli  kanalları var.ayrıca dizilere de sahip; kojak, Cloumbo, Miami Vice gibi.Cinemax  da dahil Cineplex, Odeon, United Cinema International zincirlerine sahip sinemaları var.

TELEKOM: 2 büyük telefon şirketine sahip.Vivendi Telecom  International İspanya, Macaristan, Monako, Polonya ve Mısır’da faaliyet sürmekte.

PLUS: Vivedi Çevre, su ve hizmetleri grubuna sahip. Buna İngiltere tren servisi Connex da dahil.KONU PARKLARI: 5 konu parkına sahip. Universal Studio Experineces  Barselona’dan Pekin’e kadar uzanmaktadır.

 

KİTAP: Havas 6o basım evi ile yılda 80 milyon kiyap satışı ve 40 milyon CD satışına sahip.

Çeviren : AylinER

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu