Beyza Zapsu Gençlerdeki Değişimi Anlatıyor

[media url=”http://www.youtube.com/watch?v=RWOfqt_56o4″ width=”100%” height=”550″] [media url=”http://www.youtube.com/watch?v=WG3gectliAU” width=”100%” height=”550″]

bz5

Liselerde eşitlik içeri şiddet dışarı

Genç Hayat Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve barış dilinin yaygınlaşması için liselerde bir proje başlattı.

bz1
Genç Hayat Vakfı, 2011 yılında liseli gençler üzerinde yaptığı araştırmada, gençlerin yüzde 56’sının şiddeti olağan bir davranış olarak tanımladığını tespit etmişti. Bu algıyı değiştirmek için bir proje oluşturuldu. 8 ay önce başlatılan ‘Gençler
İşbaşında: Eşitlik İçeride, Şiddet Dışarıda’ projesiyle 4200 liselinin toplumsal cinsiyet eşitliği ve barış dili konusunda önyargıları kırıldı, duyarlılıkları arttı. Yeni hedef, 10 bin kişiye ulaşmak.

Öğrenme zinciri
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklığında İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürütülen proje kapsamında İstanbul’daki 10 ilçede 27 liseden seçilen öğretmenler, toplumsal cinsiyet eşitliği ve barış dili üzerine eğitim aldı. Daha sonra öğetmenler aldıkları eğitimi kendi okullarında öğrencilerine aktardı.
Bu eğitimlerin ardından liseli gençler oluşan farkındalığı, görsel sanatlar ve sinema alanında okuyan üniversiteli ağabey ve ablalarının desteğiyle poster, kısa film ve sunum olarak anlattı. Ayrıca öğrenciler ve öğretmenler öğrendikleri bilgileri ilçelerindeki gençlik merkezleri, ilçe milli eğitim müdürlüğü ve sivil toplum örgütlerinden kişilerle paylaştı.

Filmler, posterler sunuldu
Proje devam ederken öğrencilerin ürettikleri, yaşadıkları değişimler dün Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Eşitlik İçeri, Şiddet Dışarı Konferansı’nda konuşuldu. Liseli gençlerin toplumsal cinsiyet ve barış dili üzerine hazırladığı filmler gösterildi, posterler sunuldu. Gençler, Psikiyatr Yankı Yazgan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kenan Çayır sunum yaptı.
Öğrenciler programa katıldıkları için mutlu. Pertevniyal Anadolu Lisesi öğrencisi Utku Ekim ise “Fark ettik ki çok meşhur şarkı sözlerinde, basında da cinsiyet ayrımcılığı var, şiddet içeren metinler var. Bilinçlendik ve bunu çoğaltacağız” diye konuştu. Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Musab Gültekin, “Kadın ve erkek arasında fark yok. Eşitsizliği toplumun yarattığını öğrendim” dedi.

Barış diline karşı duyarlılık arttı

Genç Hayat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Zapsu, “Gençler önyargılarını kırdı, grup çalışmaları sayesinde özgüvenlerinin geldiğini söylediler” dedi. Projeden önce erkek öğrencilerin toplumsal cinsiyete karşı yüzde 67 olan duyarlılığı yüzde 75’e çıkarken, barış diline karşı duyarlılıkları yüzde 47’den yüzde 77’ye yükseldi. Kızlarda yüzde 73 olan toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı yüzde 87’ye, barış diline karşı farkındalık da yüzde 58’den yüzde 86’ya çıktı.
http://www.genchayat.org/tr/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu