Ölüm anında beyin fonksiyonları artıyor

130813_beyin.hlarge
Amerikalı bilim insanları ölüm döşeğinde yaşanan “beyaz bir ışık gördüm” sözünün arkasında ne olduğunu araştırdı. Sonuç ise dikkat çekici… Bilim insanları ölüm anında beyin fonksiyonlarının arttığını tespit etti.

Ölümden dönen, hatta kalbi durduktan sonra müdahaleyle yeniden hayata döndürülen insanlar, yaşadıklarını genellikle “Tüm hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti”, “Beyaz bir ışık gördüm”, “Ruhumun bedenimden çıktığını hissetim”, gibi sözlerle anlatıyor. Bugüne kadar bu sözler, modern tıpla açıklanamıyordu, ancak Amerika Birleşik Devletleri Michingan Üniversitesi’nde yapılan son bir araştırma ölümün eşiğine gelenlerin yaşadıklarına ışık tutucak nitelikte.

Amerikalı bilim insanlarına göre tüm bu olup bitenin nedeni beyin aktiviteleri… Daha önce kalbin aniden durmasının ardından kan ve oksijen gitmemesi sonucu beynin de faaliyetlerinin durduğuna inanılıyordu. Yapılan bu son araştırmada, aksine ölüm anında beyinin faaliyetlerinin arttığı tespit edildi, hatta beyin aktivitelerinin ölüm anında kişinin uyanık olduğu andan bile daha yoğun olduğu sonucuna varıldı.

Ölüm anında beyinin farklı bölümleri arasındaki iletişimin de yoğunlaştığı görüldü. Kalbi bir an için duran insanların yaşadıkları ve gördükleri, ölümden sonra yaşama değil, artan bu beyin fonksiyonlarına bağlanıyor. Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmada 9 fare kalpleri durduktan sonra 30 saniye incelemeye alınılarak bu sonuçlara varıldı.

Amerikalı bilim insanları şimdi farelerin ardından insanlar üzerinde de araştırma yapmaya hazırlanıyor.

İlgili Orijinal yazı : http://www.uofmhealth.org/news/archive/201308/electrical-signatures-consciousness-dying-brain

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton