Artırılmış İhtiyaca Göre Düzenlenebilen İnsan Bedeni

 

Bir öğrenci kaybettiği paramağın yerine, elleri ile göremeyi sağlayan KÜÇÜK BİR KAMERA yerleştirdi.

Tek gözlü film yapımcısı Rob Spence’in göz çukuruna yerleşmiş kablosuz video yayını yapan GÖZÜNDE BİR KAMERA var. Diğerleri Wi-Fi v kızılötesi gibi gözle görülemeyen uyarıcıları normal olarak algılayan protezler yaptılar.

DIY (KENDİN YAP) beden hackerları, daha iyi bilişsel performans elde etmek umuduyla kafatası boyunca küçük akımlar veren TRANSKRANYAL DOĞRUDAN AKIM UYARIMlarını kullandılar.

SAYBORG (İNSAN VE ROBOT KARIŞIMI SİBERNETİK ORGANİZMA) ÖRÜMCEK HİSSİ:

Küpeler ve kafanın arkasına yerleştirilen bir sensörü kullanana arkasından yaklaşanı haber verir.

DARPA’nın (ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) sponsorluğundaki bir prosedür, cerrahi olarak organı alınan kişilerin sinir bağlantılarını yeniden düzenleyerek, onların ZİHİN KONTROLLÜ PROTEZleri kullanmalarını sağlıyor.

YAPAY ELLER

Daha sahici, gelişmiş ve bedenle daha çok entegre olmuş hale geliyor.

Araştırmacılar, tek bir kalp atış olmadan sürekli olarak kan dolaşımını sağlayan ve bir türbin üzerine inşa edilmiş şekli ile çalışan “YAPAY KALP”e her zamankinden daha çok yaklaştırlar.

Derinizin altına yerleştirilen RFID (RADYO FREKANSLI TANIMLAMA) ÇİPLER, insan robot karışımı sibernetik organizmaların elektroniklerin yanında etkileşime girmesini sağlıyor.

Pek çok firma, belden aşağısı felç olanların yürüyebilmesi ya da itfaiciler için daha az güç sarf edebilecekleri ve daha fazla dayanıklılık sağlayan skeleton bacaklar üzerinde çalışma yapmaktalar.

Atletler, artsitler ve aktivist Aimee Mullins pek çok artistik proteze sahipler. O, TED Talk’ta ESTETİK PROTEZLER konusundaki “Benim 12 çif bacağım” adlı bir konuşma yaptı ve bu konuşma yaklaşık 3 milyon kez izlendi.

Performans sanatçısı Stelarc’ın koluna ameliyatla kulak yaptılar ve O, dinleyiciler bu üçüncü kulağından onu “duyabilsinler” diye bir mikrofon eklemeyi planıyor.

Parmak ucuna yerleştirilen NEODİM MIKNATISLAR, biohackerların manyetik alanları hissetmelerini sağlıyor. Bazı deneylerde ayrıca mıknatısları diğer çeşit duyusal girdilere  uyarlanıyor.–Wi-Fi dalgalara “dokunduğunuzu” bir hayal edin..

AKILLI BANDAJLAR önemli sinyalleri takip edip, kaydedebiliyor ve hattâ deri yolu ile ilaçları dağıtabiliyor.

Biohacker Rich Lee, erkek kasık kemiğinin altına penisin vibrasyonunu sağlayan küçük bir motor implant etmeyi planlıyor. Buna da “LOVETRON900” adını vermiş.

İnsan bacakları yerine hafif, esnek ve karbon fiberden“BLADE RUNNER-BIÇAK SIRTI” bacakları, Güney Afrikalı spinter Oscar Pisteorius ünlendirdi.

ELEKTRONİK DÖVMELER, doğrudan deri üzerine print ediliyor ve halâ test aşamasında, bunların gerçek zamanlı sağlık monitörleri olarak işlevleri olabilir.

Çeviren: AylinER
Kaynak: THE KERNEL

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu