Şişmanlığın fark edilmeyen etkileri

Ümmetim hakkında en çok korktuğum şeyler:
Göbekli olmak, çok uyumak, tembellik ve “yakiyn” zayıflığıdır.

(Hadis)

Obezitenin farkedilmeyen etkileri;
Aşırı vücut yağından 5 ana organ zarar görüyor!

obezite

Obezite; sadece kalçanız ve gövdenizdeki yağ tabakaları anlamına gelmiyor. Kötü beslenme ve hareketsizliğin vücudunuzda farkedilmeyen bazı büyük sonuçları olabilir. Bu etkileri gözle göremediğimiz için çoğunlukla farkedemeyiz.

Akıllıca düşünmek gerekirse bu etkiler var. Vücudunuzun biyokimyası karmaşıktır, organlarımız arasındaki ilişki ile fiziksel ve zihinsel sağlığa etkisini düşündüğünüzde, kot pantolonunuzun içine girememek, problemlerinizin en sonuncusu olabilir. Obezitenizin etkilediği beş organ şunlardır:

1. Kalbiniz

Basitçe, vücudunuzdaki aşırı yağ dokusu, hayatta kalmak için oksijene gereksinim duyar. Bu, kalbinizin o dokuya daha fazla oksijen sağlamak için daha fazla kan damarıyla yardımcı olması gerekir. Ayrıca, atardamarların içindeki yağ ne kadar fazla olursa, o atardamarlar o kadar sertleşir. Kalın çeperler, kanın geçmesini zorlaştırdığı için aynı basıncı koruyabilmek için kalp daha fazla çalışmak zorunda kalır. Atardamar çeperlerinin sertleşmesi olan Ateroskleroz (Koroner arter rahatsızlığı), obez insanlarda sağlıklı insanlara oranla 10 kat daha yaygın görülür.

Böyle ilerler ve obezitenin en büyük etkisini kalp hisseder. Kalp kası daha çok çalışır, kan pıhtılaşmaları riski artar ve obezite vücuttaki tüm kan dolaşımına zarar verir.

2. Kalın bağırsağınız

Aaştırmacılar, obezite ile kanser arasındaki ilişkiyi incelediklerinde, kolon kanserinin yüksek görüldüğünü farkettiler. Obez erkek ve kadınlarda, kolorektal kanserler ürkütücü bir sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar, bunun iki ana sebepten dolayı olduğunu düşünüyorlar.

İlk faktör, kolon kanserinin erken belirtilerinden olan kolon poliplerinden muzdarip hastalar arasında işlenmiş et ve et ürünleri ağırlıklı beslenme oldukça yaygın.

Diğer faktör, kandaki insülin veya insüline bağlı büyüme faktörünün yüksek seviyesi. Bu faktörler ile kanser gelişimi arasındaki bağlantı gizemini koruyor. Fakat, vücuttaki bakterilerin yüzde 70’i bağırsakta yaşıyor ve sindirim sistemi ile bağışıklığa bağlı rahatsızlıklar arasındaki güçlü ilişki düşünüldüğünde, obezitenin yan etkileri bu bağlantıyı açıklayabilir.

3. Beyniniz

Beden ve zihin arasındaki bağlantı yeni değil, ancak yeni bilimsel veriler oldukça ilginç.

2010 yılına ait bir çalışma, bilişsel, idrak fonksiyonları ile obezite arasında olumsuz bir ilişki olduğunu gösterdi. Bir görüşe göre, beyinde sinyalleri taşıyan sinir liflerinin etrafını saran beyaz maddenin bozulması buna işaret ediyor olabilir. Bu beyaz madde kılıfı, obezlerin beyinlerinde daha fazla zarar görmüş olarak belirlendi.

Kent State Üniversitesi’nde yardımcı profesör olan, 2010 yılı çalışmasının yazarı John Gunstad; Science News‘e  “Bu, bir telin kesilmesi değil; onun sağlamlığının azalmasıdır. Bilişsel anayollar boyunca mesajlar kopar ve planlanan hedeflerine varmakta başarısız olurlar” diyor.

4. Cildiniz

Obezitenin cilde ne kadar çok zarar verebileceğini çoğunlukla farkedemeyiz, popüler görüşün aksine, derideki çatlaklar, görünen lekeler bunun tek göstergesi değildir. Hormon değişiklikleri, cildin kalınlaşmasına, cildin koyulaşmasına ve deri sertleşmesine yol açabilir, cildin şişmesi ve gerilmesi, stasis dermatitis olarak bilinen kırmızılık ve tahrişe yol açabilir, kan akışı yetersizliği sonucunda oluşan sıklıkla bileklerde görülen zayıf damar fonksiyonu ülsere yol açabilir.

Cildin sağılığını korumak güzellik kaygısından daha önemlidir. Cildinizin dış katmanları, kan dolaşımınızın en başta gelen bariyerleridir, bu yüzden bulaşıcı etkenlere karşı bir bekçi gibi çalışırlar. Cildin gerilmiş katmanı olarak başlayan şey, ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Bunun nedeni  vücut kütlesinin cilt elastikliğine baskın gelmesidir.

5. Ciğerleriniz

Kalbinizi çevreleyen atardamarlar gibi, ciğerleriniz de aşırı yağın varlığında büyük riskle yüzleşirler. 2010’da yayınlanan bir çalışma, büyük miktarlardaki iç yağ dokusunun ciğerlerin hava için kullanılan kapasitesini azalttığını gösterdi. Oluşan zayıf hava dolaşımı, var olan solunum rahatsızlıklarını şiddetlendirebilir veya aynı yan etkileri meydana getirebilen rahatsızlıklar için muazzam bir risk yaratır.

Zayıf ciğer fonksiyonu demek; kan damarlarının yeterince oksijen almaması demektir. Benzer bir şekilde, obez insanlarda, vücutlarına aldıkları oksijeni daha da kısıtlayan, engelleyici uyku apnesi riski obez olmayanlara göre çok daha fazladır. Gündüzleri sorun yarattığı gibi, gece olan nefes almadaki aksamalar öldürücü de olabilir. Araştırmacılar, tıkanıklığı insanları uyandırmadan çözmek için dile küçük elektrik titreşimleri gönderen bir aygıt üzerinde çalışıyorlar.

 

Çeviri  : Esin Tezer
Editör : Okyanusum
http://www.medicaldaily.com/effects-obesity-you-cant-always-see-5-major-organs-damaged-excess-body-fat-292888

Check Also

Nasıl En İyi Ebeveyn Olunur