Consumers Reports (Tüketici Raporları) Amerikada Marul Tüketiminden Kaçınmamızı Söylüyor!

Yeni bir E.coli salgınında Amerika genelinde 35 kişi hastalandı.

11 Eyalette ortaya çıkan yeni bir E.coli salgınını, hükümet müfetişleri, Yuma, Ariz’de yetiştirilen ve doğranıp paketlenmiş maruldan kaynaklı olduğunu açıkladılar. Consumer Reports, Ocak ayından beri ikinci kez tüketiciye şu aralar tüm marullardan uzak durmalarını tavsiye etmekte.

Consumers Reports’un tavsiyesi, Tüketicilerin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin tavsiyesinin (tüketicilerin süpermarket veya restoranda, marulun Yuma bölgesinde yetişmediğinin teyyidini aldıktan sonra torbalanmış marul satın almaları veya sipariş etmelerini tavsiye ediyor) de ötesinde. Müfettişler belirli bir marul tedarikçisine veya yetiştiricisine işaret etmiyor ama yılın bu döneminde Yuma bölgesinde birçok yerli yeşillik yetiştirilmekte olduğu da bilinmekte.

The CDC (Centers For Disease Control and Prevention-Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) de, doğranmış ve torbalanmış marul (buna salatalar, salata karışımları da dahil) almışsanız, derhal çöpe atmanızı tavsiye ediyor.

Bununla birlikte, Consumers Reports uzmanları, tüketicilerin satın aldıkları marulun nereden geldiğini belirleyebilmelerinin zor olabileceğine inanmakta; bu nedenle marulun tamamen ortadan kaldırılmasının en iyi yol olduğuna inanmaktadırlar.

Gıda güvenliği araştırması direktörü ve Consumers Reports’da da testler yapan James E. Rogers , Ph.D. şunları söylüyor: “Consumers Reports, E. coli’nin potansiyel olarak ölümcül sonuçları göz önüne alındığı için bu tavsiyeyi yapmakta ve bu salgın hakkında halâ pek çok bilinmeyen var ve hükümet yetkilileri de şu sıralar kesinlikle hiçbir marul türünün güvenilir değil.” Bu ifade çok fazla dikkat çekerken, özellikle bu uyarı yaşlılar, hamile kadınlar ve küçük çocuklar gibi savunmasız insanlar için önemlidir.

CDC araştırmacıları, bu salgının -E. coli O157: H7 -bir önceki ile aynı potansiyel ölümcül belirtilere sahip olmasına rağmen, ABD ve Kanada’da geçtiğimiz yıl gerçekleşenle bağlantılı olduğuna inanmıyorlar. Bu noktada hiçbir ölüm bildirilmemiştir, ancak 22 kişi hastaneye kaldırılmıştır. Hastaların üçünde, genellikle O157: H7 E. coli belirtileri ile ilişkili olan hemolitik üremik sendromu olarak adlandırılan bir böbrek yetmezliği vardır.

Salgın yaygınlaşmıştır: Dokuz insan Pennsylvania’da, sekizi Idaho’da ve yedi tanesi New Jersey’de enfekte olmuştur. Connecticut, New York, Ohio, Illinois, Michigan, Missouri, Virginia ve Washington eyaletlerinde de bu durumda olan vakalar mevcuttur. CDC, 22 Mart ve 31 Mart tarihleri arasında hastalananların tümü o bir hafta içinde marul yediklerini ve akabinde de hasta olduklarını bildirmekteler.

CDC’de Gıda Kaynaklı Salgın Müdahale Ekibi’nden sorumlu Laura Gieraltowski, Ph.D., M.P.H., 27 Mart’tan sonra başlayan hastaları henüz sayamadıklarından ilerleyen günlerde daha fazla vakanın bildirileceğinden şüphelenmekte. Şimdiye kadarki vakaların birçoğu restoranlarda kullanılan salata karışımlarını tükettikten sonra rahatsızlanmışlar, ancak bazıları da dükkanlardan satın alınan torbalanmış marul tüketiminine bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Bir Pennsylvania şirketi olan Fresh Foods Manufacturing, Cumartesi günü 8,757 poundlık perakende salata ürününü gönüllü olarak kaldırdığını, geri çektiğini açıklar. Onaylanmış E. coli vakalarının hiçbirinin Fresh Foods-taze gıdalar, marul ile henüz bağlantılı olmamasına rağmen, şirket, kendisine marul tedarik edenin salgına uğramış olabileceğinden endişe duymaktadır.

Endüstri Ürünleri Üreticileri Pazarlama Birliği, Endüstri Bilim’inin başbilim ve teknoloji sorumlusu Bob Whitaker bir açıklamasında şunu ifade etmekte: “Taze gıda endüstrisini oluşturan insanlar, kapsamlı gıda güvenliği programlarımızda neyin yanlış gittiğini bulmak için bu konu ile yakından ilgilenmektedirler.”

Fedarallerin bu salgına karşı verdiği tepki geçen kış ortaya çıkan E.coli salgınına karşı verdiği tepkinden farklı. Geçen kış yaşanan salgına tüketicilere bu kadar kesin tavsiye verilmemişti. Gieraltowski, daha önceki salgınların asla marul ile ilişikilendirilmediğini söylemekte. (Aynı salgını inceleyen Kanadalı müfettişlerin tespit ettikleri bulgulara göre bunun maruldan kaynaklı olduğunu bildirseler de)

Consumers Reports’un hukuk bölümü, Tüketici Birliği’nde gıda politikası girişimleri müdürü Jean Halloran’ın da dahil olduğu gıda politikası avukatları, geçen kış aylarındaki salgına karşı sessiz kalan, tepki vermeyen hükümeti eleştirmekte. Halloran, bu yeni salgına verilen hızlı yanıtın bir gelişme olduğunu, ancak araştırmacıların, müfettişlerin daha da ileri incelemeler de bulunmaları gerektiğini dile getirmekte.

Jean Halloran: “Tüketicilerin marullarının Arizona’da mı yoksa başka bir yerde mi üretildiğini tespit etmeleri (özellikle de bir restoranda yemek yerken) gerçek dışıdır. FDA (Amerikan Gıda ve İlâç Dairesi), tüketicilere, bir sonraki duyuruya kadar marul tüketmekten kaçınmalarını tavsiye etmelidir.”

Rogers, müfettişlere “Bu belirgin ürünle bağlantılı  beş ayda neden ikinci kez salgının gerçekleştiğine dair daha derinine bir araştırma yapmalarını ısrarla tavsiye ediyor. Rogers: “Yeşil yapraklılarda E. coli nadir görülür ve tüketicilerin neden böyle kısa bir zaman dilimi içinde iki salgın olduğunu öğrenmeleri önemli.”

Kendinizi Nasıl Korursunuz?

CDC’den Gieraltowski, tüketicilere, restoranlarda marulların Yuma’dan alıp almadıklarını sormalarını ve torbalanmış marul veya salata karışımının nereden geldiğini araştırmalarını önermekte.

Ama yine de Consumers Reports, tüketicilerin restoranlarda marul yemekten kaçınmalarını söylüyor.(Çalışanlar marullarının nereden geldiğini bilmeyebilirler.)

Consumers Reports ayrıca, şu an için herhangi bir perakende marulu satın almamanızı tavsiye ediyor, bunlara paketlenmemiş tüm marul başları ve göbekleri de dahil. İkinci E. coli salgını henüz birincisine bağlanmasa da, Rogers, en iyisinin şuan için dikkatli olmak gerektiğini vurguluyor.

Rogers: “CDC/FDA’nın sadece tobalanmış marulu yemememizi tavsiye etme noktasına nasıl geldi bilmiyorum ama daha fazla bilgi alana kadar tüketicilerin hiç bir marulu yememelerini tavsiye ederim.”

Rogers, ayrıca, E. coli’nin marul yapraklarındaki kuytu ve gediklere tutunabileceğini ekliyor. Bu nedenle, marulun evde yıkanması, mevcut olan bu tehlikeli bakterilerden kurtulmak için muhtemelen yeterli olmayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken E. coli 0157: H7  enfeksiyon belirtileri; şiddetli mide krampları, ishal (genellikle kanlı) ve kusmadır. Bazı insanlarda hafif ateş olabilir.

Bu semptomlar genellikle mikroplu yiyecekleri yedikten bir ile üç gün sonra başlar, ancak ondan sonraki 10 gün sonra da ortaya çıkabilir. CDC, yüksek ateş, kanlı ishal veya ciddi kusma  veya ishal varsa ve bu, üç günden uzun sürerse doktora gitmenizi önermekte.

Federal müfettişler bu hafta muhtemelen salgın konusundaki bilgilendirmede bir güncelleme yapacaklardır.

Çeviren : AylinEr
https://www.consumerreports.org/e-coli/avoid-eating-romaine-lettuce-again-consumer-reports-says/

Check Also

Uyanış – Jim Carrey