Hiç Bir Zaman Buzdolabına Koymamanız Gereken 14 Şey

Domatesleri Oradan Çıkarın!

Buzdolabınız yiyecekleri taze tutmak içindir. Ama yanlış bir şeyi oraya koyarsanız, onların bozulmasına neden olabilirsiniz.

Patates ve soğan gibi kök sebzeler aslında çok daha hızlı çürür. Ve eğer karpuzunu buzdolabına koymak için yer açmaya çalışıyorsanız yapmayın, onu dışarda tutun. Sadece kestikten sonra buzdolabına koyun.

Buzdolabınızı organize etmenin de bir sanatı ve bilimi vardır.

Kavun Türleri

Sadece doğrayıp, dilimledikten sonra bunları buzdolabına koyup, soğutun.

Karpuz, kış kavunu ve kavun katalup (bir kavun türü) gibi tüm kavunlar, lezzetlerini oda sıcaklığında en iyi şekilde korurlar. Bunları normal sıcaklıklarda saklamak bile besinlerini sağlam tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, buzdolabında da çok yer kaplarlar.

Onları kestikten sonra soğutmakiçin buzdolabina koymalısınız ve orada en fazla bir kaç gün kalabilirler.

Muzlar

Mutfak üstü tezgah muzlar için en uygun yerdir.

 Besin değerlerini ve lezzetlerini oda sıcaklığında daha iyi muhafaza ederler. Ayrıca, soğuk hava sadece olgunlaşmalarını yavaşlatır ve nem de sadece onların çürümesine yardımcı olur.

Patatesler

Onları diğer kök sebzelerle saklayın

 Patatesleri serin bir yerde saklamak iyidir – çok fazla ısıda çürürler. Ama buzdolabı da soğuktur ve onlar için uygun değildir. Nişastalarını parçalara ayırır ve dokuyu pütürlü hale getirir ve muhtemelen etini de  kahverengi veya siyahı çevirir.

Soğanlar

Kesilmiş bir kaç dilim soğanınız varsa, buzdolabına koyabilirsiniz ama sadece bir kaç günlüğüne.
Patates gibi, soğanlar da serin ve kuru yerlerde en iyi şekilde saklanır. Buzdolabının nemi onları çok hızlı bir şekilde küflendirebilir.

Sarımsak

 Onların filizlenmesini istemezsiniz.

 Aynı şekilde, sarımsakları da kuru bir yerde tutun, yoksa küf birikir ve lapa, peltemsi hale gelebilir. Kıyılmış sarımsak dişleri yine de, birkaç hafta boyunca buzdolabında saklanabilir.

Bal

Mutfak Dolabında tutun.

Şekerleşmeye eğilimli, donmuş bal pek de tercih edilmez. Soğukta kristalleşir ve topaklanır. Bal neredeyse hiç bozulmaz. Bu nedenle istediğiniz kadar dışarda oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Domatesler

Daha hızlı olgunlaşmaları için onları pencere önüne, eşiğine koyabilirsiniz.

 Sıcaklık domateslerin lezzetini hafifletebilir ve dokusunu yumuşak yapabilir. Onları tezgah üzerinde tutun. Çok olgunlaşmaya başlarlarsa, buzdolabına koymakta özgürsünüz, ancak orada çok uzun süre tutmayın.

Acı soslar

Acı sosları tezgah üstünde tutun

En acı soslardaki sirke, herhangi bir bakteri veya küfün büyümesini engellemek için yeterli olacaktır. lezzetlendiricileri, çeşnileri, yemek için kullandığınız diğer baharatlarla birlikte raflarda tutabilirsiniz.

Ketçap

Ketçapınızı da acı sosununuzun yanına yerleştirin.

 Aynı şey ketçap için de geçerli. Yüksek sirke içeriği bütünlüğünü korumakta ve oda sıcaklığında taze tutmaktadır.

Dilimlenmiş Ekmek

Buzdolabında küflenirler

 Ekmeği dondurucuda sonsuza kadar tutabilirsiniz. Eğer hızlı bir şekilde tüketecekseniz, tezgah üzerinde tutabilirsiniz. Ama buzdolabına koyarsanız, ekmeğiniz çok hızlı bir şekilde küflenir.

 

Nutella

Çikolatadan yapılan şeyler soğukta kümeleşir, ve lezzetini kaybeder

 Onları oda sıcaklığında tutmak iyi olur. Soğukta tuttuğunuzda donduğu içi kümeleşir ve ayırmak zor olur.

Elmalar

Tezgah üstünde çok güzel gözükürler

 Çoğunlukla, elmayı tezgah üstünde uzun süre tutabilirsiniz. Ayrıca mutfağınıza renk de katar. Onları yemeniz bir kaç haftadan daha fazla süre alacaksa, daha fazla dayanması için dolaba koyabilirsiniz.

Zeytinyağ

Donmuş zeytinyağ iyi değil

 Zeytinyağ soğuduğunda yarı donmuş, kümeleşmiş ve kaygan bir hal alır. Onu oda sıcaklğında saklamak en iyisidir.

Piller

Evet bu yiyecek değil ama yine de bir bakalım..

 Pilleri soğuk ya da dondurucu bir sıcaklıkta saklamanın dayanıklılığını artıracağı şeklinde bir şehir efsanesi vardır. Onları, ne için olduğunu bilmediğiniz ve gelecekte kullanabileceğiniz uyumsuz şarj cihazlarınızı ve kablolarınızı sakladığınız çekmecelere koyabilirsiniz.

Çeviren : AylinEr
http://www.thisisinsider.com/food-you-should-never-put-refrigerator-2017-6

Check Also

Beyin Büyüklüğü

Göbek çevresindeki aşırı beden yağı, daha küçük beyin büyüklüğü ile bağlantılı Loughborough Üniversitesi tarafından yapılan yeni ...