Her Kalp Atışında Beyninizin Nasıl Titrediğini İzleyin

Yeni bir teknikle minik hareketler büyütülerek, sıvı giriş çıkışlarında beynin nasıl titrediği gözlenebiliyor.

Her bir kalp atışıyla birlikte, beyin içindeki sıvı hareketlenir ve sanki bir kâse dolusu jöle gibi titrer.

Manyetik rezonans görüntülemedeki(MRI) yeni bir kıvrım, beyindeki bu dalga atımlarını aydınlatıyor. Hareketler o kadar hafif ki, mevcut görüntüleme teknolojisinin taraması bunları fark edemiyordu. Anormal beyin hareketi, bir problemin sinyali olabilir; mesela anevrizma veya beyin sarsıntısı sonrası oluşan hasar.

Yeni çalışmada, bilim insanları güçlendirilmiş MRI denilen mevcut bir metoda odaklandılar. Bu teknik, belirli zamanlarda alınan çeşitli kalp atım görüntülerini birleştiriyor. N,J, , Hoboken’de Steven Teknoloji Enstitüsü, Stanford Üniversitesi araştırmacıları ile Yeni Zellanda Auckland Üniversitesi araştırmacıları, minik hareketleri büyüten bir algoritma kullanarak, beyindeki ritmik kıvrılmaların filmini çektiler. Film, kan ve beyin-omurilik ( serebrospinal)sıvısının içeri-dışarı hareketini gösteriyor.

Beyindeki minik hareketleri arttıran MRI daki yeni bir kıvrım, kalp atışlarının yarattığı ritmik hareketleri gösteriyor. (sağdaki resim) Bu hareket, yeni teknik olmaksızın görülemiyordu. (soldaki resim)

Araştırmacılar, normal bir beynin nasıl hareket ettiğini izleyebilmek için bu tekniği kullandılar. Ama metot aynı zamanda tip 1 Chiari sendromu olan bir hastanın beynindeki hareket değişimlerini de gösterdi. Bu sendrom, anormal kafatası şekli olduğunu gösterir.

Beynin nasıl hareket ettiğini görmek, normal beyin hareketini değiştiren bozuklukların, hidrosefali (beyinde beyin-omurilik sıvısının normalden fazla olması) gibi, belirlenmesinde bilim insanlarına yardımcı olabilir. Beyinde en çok hangi bölgelerin hareket ettiğini gösteren bu metot, sarsıntılara karşı daha iyi koruma sağlayacak başlıkların yapılmasına da yardımcı olabilir.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.sciencenews.org/article/watch-brain-jiggle-each-heartbeat

Check Also

Şekerli İçecekler ve Meyve Suları Erken Ölüm Riskini Artırıyor!

  Çoğu insan şekerli içeceklerin sağlıklı olmadığını bilir, ancak yeni bir çalışmada meyve sularının da ...