Fruktoz Hastalık Riski Artıran Beyinde Genetik Değişimlere Neden Oluyor!

 fruktozYüksek fruktozlu mısır şurubu içeren şekerli içeceklerin, tatlıların ve diğer işlenmiş gıdaların  sağlığınıza zarar verdiği artık bir sır değil ve hattâ Amerikan yiyeceklerinde yaygın olan yüksek fruktozlu mısır şurubu, salgın bir hale gelen obezite, tip 2 şeker hastalığı ve buna bağlı hastalıkların sebebi olarak gösterilmektedir. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları fruktozun bu kadar fazla hastalıkla neden bağlantılı olduğunun tam sebebini açığa çıkarmaya başladılar.

Araştırmacılar, fruktozun aslında beyinde yüzlerce geni değiştirdiğini  keşfettiler. Bu değişimler de şeker hastalığı, kardiyovasküler hastalık, Alzheimer, Parkinson hastalığı, depresyon, bipolar bozukluk, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi pek çok hastalıkla bağlantılıdır.

Ancak bilim insanları, bu zararlı etkileri tersine çevirecek beslenme-temelli doğal bir çözüm de keşfettiler:  “Omega-3 yağ asidi” diye bilinen “DHA” bu zararlı etkileri tersine çevirmektedir.

 Bilim insanlarının fruktozun metabolizmaya ve hafızaya dair beyin bölgelerini etkilediğini açıklayan makalesi online makale olan EBioMedicine’ da yayınlandı. Bu çalışma, fruktoz tarafından etkilenen tüm genler, gen yolları ve gen ağlarına dair genlerle ilgili yapılan ilk çalışmadır.

 UCLA yaşam bilim insanları bu araştırmalarında ilk önce fareleri labirentten çıkmaları için eğitirler ve hayvanları rastgele üç gruba ayırırlar. 6 hafta boyunca, bir grup fare, bir insanın bir gün içinde içtiği bir litre gazoza denk miktarda fruktozlu su içer. İkinci gruba da aynı şekilde fruktozlu su verilir, ancak bunlara omega-3 yağ asidi DHA ile desteklenmiş gıdalalar da verilir. Üçüncü gruptakilere de fruktozsuz ve DHA’sız, sırf su verilir.

 6 hafta geçtikten sonra fareler tekrar labirente konulur. Bu 6 hafta boyunca sadece fruktozlu su içen fareler, içine fruktoz katılmamış sırf su içen farelere göre labirentte yönlerini bulmak için 2 kat daha fazla vakit geçirirler ve bu da fruktozun  hafızayı bozduğunu göstermektedir.

Ancak, fruktozlu su ile birlikte omega-3 yağ asidi DHA verilen farelerin navigasyon becerileri sırf su içen farelerinki ile benzerlik göstermektedir.

Fareler üzerinde ek olarak yapılan testler, fareler arasında çok daha belirgin farklılıklar da ortaya koymaktadır. Örneğin; yüksek fruktozlu diyete tabî tutulan fareler, diğer iki gruba göre yüksek glikoz, insulin ve trigliserid seviyelerine sahip oldukları gözlemlenir. İnsanlarda bu yüksek seviyeler, obezite, şeker hastalığı ve buna bağlı pek çok sayıda hastalıkla ilişkilendirilmektedir.

Araştırma ekibi, insanlarda bulunan genlerle kıyaslandığında, farelerin beyin hücrelerindeki çok büyük bir çoğunluk olan 20.000’den fazla genin dizilimini yapmayı başarmışlardır.  Araştırmacılar, metabolik kontrol ile ilişkilendirilen beyin bölgesi olan hipotalamus’da 700 gen ve öğrenme ve hafızadan sorumlu beyin bölgesi olan hipokampus’da da 200 den fazla genin fruktoz sebebiyle değiştiğini belirlerler.

 Daha da ilginci, bilim insanları ilk olarak iki genin etkilendiğini daha sonra da bu iki genin değişime uğradıktan sonra “domino etkisi” yaratarak beyindeki diğer genleri de etkilediğini tespit ederler.

Ana Sağlık Problemi: Yüksek frultozlu mısır şurubu, Amerikan gıdalarının içeriğindeki hammade olmuştur.

Amerikan gıda üretim sanayiisi, yüksek fruktozlu mısır şurubunun en ucuz tatlandırıcı olduğunu bulmuşlardır. Bundan dolayı da, yüksek fruktozlu mısır şurubu, gazoz, çubuk şekerler ve hattâ bebek gıdaları, kahvaltılık tahıl ürünleri, yoğurt, salata sosları, unlu mamüller ve beslenme barlarının da dahil olduğu çok geniş bir skaladaki gıdalarda bulunmaktadır.

 Amerikan Tarım Bakanlığının tahminlerine göre, 2014 yılında Amerikalılar ortalama 27 pound (12. 24699 kilo) kadar yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketmişlerdir.

Omega-3 Yağ Asidi DHA, Fruktozun zararlı etkilerini Tersine Çevirebilir.

 Gıdaların etikletlerini dikkatlice okuyarak, yüksek fruktozlu mısır şurubundan meydana gelen zaralı etkileri engelleyebilirsiniz. Mısır şurubu şeklinde olan fruktoz artan sayıda ve hiç ummadığınız ürünlere bile katılmaktadır. Tükettiğiniz gıdaların çoğunluğunun az işlenmiş, suni gübre kullanılmamışlardan olmasını ve bu gıdaların yanında besleyici sebze ve meyvaların da bulunmasını sağlayın.

Fruktozun herhangi bir zararını tersine çevirmek için de omega-3 yağ aside DHA içerdiğine yiyecekerler de tüketin. Bedeniniz DHA üretemez. Ancak, sağlıklı yiyeceklerle birlikte DHA takiyesi alabilir ya da yeterli miktrada DHA olan gıdalar tüketebilirsiniz.

DHA, başlıca hayvan ürünleri olan balık, yumurta ve etlerde bulunur. Somon, ringa balığı, orkinos, uskumru, alabalık, sardalya gibi yağlı balıklar, DHA açısından, fındık, tam tahıllar, kara ve yeşil yapraklı sebzeler gibi diğer gıdalara göre 10 ile 100  kat daha zengindir.

Çeviren: AylinER
http://www.naturalhealth365.com/fructose-brain-cells-1862.html

Check Also

Şekerli İçecekler ve Meyve Suları Erken Ölüm Riskini Artırıyor!

  Çoğu insan şekerli içeceklerin sağlıklı olmadığını bilir, ancak yeni bir çalışmada meyve sularının da ...