Dev Beyin

Fizikçiler evrenin dev bir beyin olduğuna ilişkin ipuçları buldular.

bilincuzerine2

Fizikçiler evrenin dev bir beyin olduğuna ilişkin ipuçları buldular Evrenin dev bir beyin olduğu,bilimadamları ve bilim kurgu yazarları tarafından yıllardır ileri sürülüyordu. Bu günlerde fizikçiler bunun gerçekten de doğru olabileceğine ilişkin ipuçlarını açıklıyorlar.

Nature Scientific Reports’da yayınlanan bir araştırmaya göre, evren dev bir beyin gibi genişliyor. Beyin hücreleri arasındaki elektriksel ateşlenme, adeta galaksilerin genişlemesini yansıtıyor.

Bilgisayar simulasyonları gösterdi ki;  internet, insan beyni ve  evren gibi farklı ağların gelişmelerinin birbirinin aynısı. Araştırmanın yazarlarından, Kaliforniya San Diago Üniversitesi’nden Dmitri Krioukov: “Bu sistemler çok farklı görünseler bile aynı şekilde gelişmekte ve evrimleşmektedirler.”

bilincuzerine3

Sonuçlar, evrenin gerçekten de beyin gibi büyüdüğünü gösteriyor. Krioukov, bu araştırmanın evrenin nasıl çalıştığına ilişkin daha derin sorulara neden olduğunu söylüyor.

Ayrıca Krioukov Space.com’da, bunun, fizikçiler için doğanın işleyişi konusundaki anlayış eksikliğimizi gösteren ani bir işaret olduğunu da söyledi.bilincuzerine4

Büyük patlamadan kısa bir süre sonraki, evrenin çok genç halini gösteren modelde, atomaltı parçacıklardan daha küçük olan, uzay-zamanın kuantum birimlerinin oluşturdukları ağların evrenin genişlemesi gibi genişlediği gözlemlenebiliyor.

Simulasyonun diğer ağları da aynen yansıttığını buldular.

Bazı noktalarda bağlantılar sınırlı şekilde büyürken, bazı noktaların ise çok çeşitli bağlantılar için bir birleşme yeri haline geldiği belirlendi.

Örneğin,  spor sevenlerin çeşitli spor sitelerini takip etmesi gibi sınırlı bağlantılar olduğu gibi,  Google veya Yahoo gibi ağın bir çok yerine bağlanan büyük bağlantılar da olabiliyor.

Burada evrenin düşündüğü söylenmese de, daha önce de işaret edildiği gibi, çok küçük ile çok büyük arasında, ilk bakışta görünenden çok daha büyük bir benzerlik olduğu vurgulanıyor.

Link: Physicists Find Evidence That The Universe Is A Giant Brain

Çeviren : Hakan Çakmak
http://www.themindunleashed.org/2013/07/physicists-find-evidence-that-universe.htm

İlgili
http://www.ahmedhulusi.org/video/mustafa-ceceli-sordu-ahmed-hulusi-yanitladi-4-beyin-calisma-sistemi.htm

 

Check Also

Sperminizdeki Değişiklikler Zor bir Yaşamınız Olup Olmadığını Gösteriyor

Stresin etkileri nesilden nesile geçebiliyor Çocuklukta yaşanan travma sperminizde kalıcı iz bırakıyor. 28 erkek üzerinde ...