David Eagleman – Soru Cevap

 

https://www.producthunt.com/ da 12.10.2015 tarihinde yaptığı canlı soru-cevap:

david5

https://www.producthunt.com/live/david-eagleman#comment-162491

ayliv5

 

Aylinerk: Selam David kitaplarınız ve konuşmalarınız benim için büyük bir ilham kaynağı. Birçok makalenizin ve konuşmalarınızın www.okyanusum.com da ücretsiz Türkçe çevirilerini yapmaktayım gönüllü olarak ve İngilizce bilmeyen bir çok Türk sizin kıymetli fikirlerinizin takipçisi oldu…

Sorularım Şunlar;

1.Bilincimizin fiziksel bedenimize ait olduğunu mu, yoksa beynin son derece kapsamlı analiz ve sentez faaliyetinin yan ürünü olduğunu mu düşünüyorsunuz?

2.Et beyin diye gerçek bir şey var mı? Beyin dediğimiz şey et beyin mi? Beyinin dalga dönüştürücü olduğunu söylesek, bu doğru olabilir mi?

David Eagleman (Nörobilimci  ve Yazar): Aylinerk Öncelikle size bu çeviriler için çok teşekkür ederim! Konuşma ve görüşmelerimin  bağlantıda olan Türk izleyiciler arasında aktif hale geldiğini görüyorum bunun için kime teşekkür edeceğimi merak ediyordum J

  1. Günden güne çoğu sinirbilimcinin bilincin beyin işleyiş/süreç/faaliyetlerinden meydana geldiği varsayımı altında çalıştığını düşünüyorum. Bunu ifade etmek gerekirse; Zihin beynin yaptığı şeydir. Biyolojik beyine dayanan detaylar çok önemli olmayabilir; onun yerine bu varsayım önemli hücrelerin üzerinde çalışan tek yazılımın bu olması sebebiyle zihin farklı substrat/yüzeylerde yeniden üretilip, çoğaltılabilir önerisine kadar genişletilebilir.

2. Kesin olarak bildiğimizi düşündüğüm; fiziksel beyin kim olduğunuz için çok önemlidir. O değiştiğinde siz de değişirsiniz.  Fiziksel madde hasar gördüğünde farklı birisi haline gelirisiniz. Beyin hasarı çok küçük miktarlarda olsa bile (örneğin; tümörler , felçler , travmatik yaralanma , vb .) bir kişinin riskten kaçmasını, karar vermesini, renkleri görme yeteneğini, hayvan isimlerini, müziği anlamasını, vs, vs. değiştirebilir. Yani beyin her ne olursa olsun, her şeyden önce önemli olan beynin fiziksel bütünlüğü.

Aylinerk
Mükemmel cevaplarınız için teşekkür ederim. Ayrıca Ahmed Hulusi’yi takip edip kendisinden pek çok ilham almaktayım. Kendisi de beynin bir software/yazılım olduğunu söylüyor.

Çeviren ; Zeynep Tümer TEKE
https://www.producthunt.com/live/david-eagleman#comment-162491

Check Also

Beyindeki İnsülin Sinyalizasyon Hataları ile Alzeimer Hastalığı Arasında Bağlantı Kuruldu

Özet: Yeni bir çalışmaya göre, insülin sinyalizasyonunun, sinaptik işlevlerin düzenlenmesinde, glukoz homeostasiz(dengeleme) ve biliş üzerinde ...