C Vitamini ve Antibiyotik

C  Vitamini Antibiyotiklerle Karıştırmak Kanser Kök Hücrelerini Öldürmekte Şaşırtıcı bir şekilde Etkili ve yeniden nüksetmesini önlemeye yardım ediyor.

Bilim adamları antibiyotikleri C vitamini ile birleştirerek Kanser Kök Hücreleri (KKH) ile mücadele için alışılmadık yeni bir yol geliştirdiler. Bu karışım sadece tümorleri tedavi etmekle kalmayabilir, ayrıca kanser nüksetmesi şansını da azaltabilir.

Laboratuarda Doxycyline ve C vitaminini (askorbik asit) karıştırarak  yapılan terapiler, test edilen diğer bir anti kanser ajanı olan 2-Deoxy-D-glucose ile karşılaştırıldığında Kanser Kök Hücrelerini öldürmekte 100 katına kadar daha etkiliydi.

Yeni çalışma aslında İngiltere’deki Salford Üniversitesi’nden aynı takımın, C vitamininin hücre mitokondrisinin (hücrenin ana enerji odası) enerji üretimini durdurarak Kanser Kök Hücrelerini öldürmekte nasıl kullanılabileceği üzerine olan daha önceki çalışması üzerine inşa ediliyor.

Önce antibiyotik, kanserli hücreleri hayatta kalabilmeleri için sadece glikoza bel bağlamaya zorlayarak değişik enerji kaynaklarına geçiş yapmalarını durduruyor. Teknik ifadeyle hücreleri metabolik olarak esnek olmayan bir hale getiriyor.Bu da başlı başına bazı kanser hücrelerini öldürmek için yeterlidir.

Gerçi bu sav hepsini içine almıyor ve bilim adamları bazı tümörlerin ilaçlara karşı şundan dolayı dirençli olduğunu düşünüyor – bunlar vücutta büyümeye devam etmek için alternatif besinlere geçiş yapıyorlar.

Bu kısıtlamayı da yerine koyarak devam edersek, C vitamini ikinci bir yumruk gibi işlev görüp glikoz kaynağını ortadan kaldırıyor ve Kanser Kök Hücrelerini etkili olarak açlıktan ölüme götürüyor.

Bu senaryoda C vitamini, hücrenin enerji santrali olan mitokondride enerji üretimi için yakıt sağlayan glycolysis’i önleyici olarak davranıyor” diyor takımdan Federica Sotgia.

Doxycycline and vitamin C’ nin her ikisi de toksik olmadıklarından bu tedavilerin minimum yan etkilerle geliştirilebileceği umut ediliyor.

Bu arada araştırmanın sadece laboratuar test sonuçlarını kullandığını not etmek önemli.Hayvanlarda ve insanlarda işleyip işlemeyeceğini görmek lazım.Bunun için kesinlikle bunu evde denemeyin.

Çalışma, ayrıca özellikle göğüs kanseri üzerine odaklanıyor.Dolayısıyla diğer hastalık türlerinde nasıl çalışacağını da bilmiyoruz.

Yine de bu umut verici bir şey.Özellikle  Kanser Kök Hücrelerini kapsıyor – Bu tür hücrelerin büyüyen ve nükseden tümörlerin ardındaki ana ajan olduğu ve geleneksel ilaç tedavilerini bloke etmekte rolü olduğu düşünülüyor.

Düzenli kök hücrelerimiz vücutta doğal büyümeye ve biyolojik fonksiyonlara yardımcı olmak için diğer tip herhangi bir hücreye dönüşebilir ve halihazırdaki sava göre belki  Kanser Kök Hücreleri de tümörler için aynısını yapmaktadır.Eğer Kanser Kök Hücrelerini yıkarsak, kanseri kalbinden vurabiliriz.

Araştırmada gelecek adım, hayvanlarda ve insanlarda kanser hücrelerinde denemeler yapmak.

Bu, C vitamini ve diğer toksik olmayan bileşimlerin kansere karşı savaşmada rol alabileceğine dair daha öte bir delil olacaktır” diye açıklıyor takımdan Michael Lisanti.

Elde ettiğimiz sonuçlar bunun, klinik deneyler için ve geleneksel tedavilere ilave olarak tümör nüksetmesini, hastalığın daha ileri safhaya gelişmesini ve metastaz oluşumunu önlemek için  umut verici bir ajan olduğunu gösteriyor

DAVID NIELD  16 HAZİRAN 2017

Bulgular Oncotarget  ‘te yayınlanmıştır.

Çeviren : Emre Ümit Tuncel
http://www.sciencealert.com/mixing-antibiotics-with-vitamin-c-could-kill-off-cancer-cells?utm_content=bufferced5d&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Check Also

Uyanış – Jim Carrey