Yaşayan Kurân

Ekran Alıntısı
http://www.barnesandnoble.com/w/decoding-the-quran-ahmed-hulusi/1116911582?ean=2940148490289

Akıllı kimselerin, bireyin varoluşunun yeri ve amacını bulabilmek için can attığı, farkındalık ve bilincin arttığı bu olağanüstü dönemde, kendimizi sıklıkla eski metinlerin ve modern bilimin kesişiminde  bulur ve ikilemlere düşeriz. “Kur’an Çözümüne Giriş”, Ahmed Hulûsi tarafından yazılan “eşsiz bir sufi yorumu”(karton kapaklı kitap). Bu benzersiz yorum iki yolun birleşimini göstermektedir: Varlığın tekilliğini vurgularken, daha da önemlisi insanoğlunun bu “tek”liğin nasıl gerekli-ayrılmaz bir faktörü olduğunu gösteriyor. “Birbirinden bağımsız olaylar, kanunlar, hükümler ve tanrının emirleri olarak anlayışımıza sunulan bu mucize bilgideki bütünlük noktası nedir ve bu nasıl ve neden insanı ilgilendirmektedir?” i ele almaktadır.

2987_education
http://www.barnesandnoble.com/w/decoding-the-quran-ahmed-hulusi/1116911582?ean=2940148490289

İnsanın hakikatı nedir? Hakikatı görmek isteyen bunu tek bir ayette bile bulabilir… Bu ister maddi olarak açığa çıkış olsun, ister Kur’an da bulunan şifreli ayetlerden biri olsun. Çünkü parça bütünü içerdiği gibi, tek bir ayet de hem içe hem de dışa doğru sonsuz farkındalıklara açılan bir geçit olabilir.

Ahmed Hulûsi tarafından az sayıda, ancak son derece özenle seçilmiş ve yorumlanmış ayetlerden oluşan ve Kur’an Çözümü’ne giriş olarak yayımlanan bu çalışma, adeta insanın kendini okumasına ve bilmesine davet niteliğindedir. Çünkü ancak kişinin kendini kapsamlı bir şekilde tanımasıyla, “TEK”i  bilme şansı olabilir.

“…Biz Allah içiniz ve O’na dönücüyüz.”  (Kur’an 2:156)

Kur’an Çözümü günümüzdeki en güçlü, evrensel, dingin, sofistike olan ama sadelikle ve Kur’an’ı kolay anlamak üzere yazılmış bir yorumdur. Yazar Kur’an’da ya da diğer kutsal kitaplarda anlatılan hikaye ve anlamların sadece binlerce yıllık tarihi masallar olmadığını yorumlarında göstermektedir. Bu hikayelerin, hikayelerin içindeki kişiler ve anlamların, kendi içimizde fark etmemiz gereken boyutlarda denkliğinin olmasının yanı sıra, günümüz fiziki dünyasında da aynı denkliği var. Yazar basit olarak bizi “yaşayan Kur’an” olarak çözümlüyor.

Bunun anlamı Hazreti Muhammed’in (s.a.v) sözlerinde de açığa çıkıyor: “Parça bütün ile aynıdır.” Yeryüzüne gelmiş en muhteşem insan, en muhteşem beyin, cennetin sonsuz ruhu olan Hz Muhammed hadislerinden birinde şunu söylemiştir: “Kur’an ve insan ikiz kardeştir.” İnsanlar kendi hakikatlarını bilmeli, anlamalı ve de yaşamlarını buna göre sürdürmelidirler. Böylelikle hakikatlerinden açığa çıkan potansiyeli kullanabilirler. Kur’an insanoğluna kendi gerçekliğini, hakikatını, özünü hatırlatmak (zikir) için gelmiştir. Kur’an tüm çağlar boyunca rehber olarak, bütün insanlığa hitap eden ebedi, evrensel gerçekliktir. Hakikatın evrensel ilmi, sistem bilgisidir.(Sünnetullah) Bu edebi şaheser, gerçeği açıklamak için örnekler ve benzetmeler kullanır. Aslında bu harikulade, muhteşem Kur’an yorum kitabında, bu benzetmelerin çözümlemelerini bulacaksınız.

Bu kitap çok faydalı bir rehber, Kur’an’daki benzetme ve kinayeleri çözümlemek için muhteşem bir araç. Bu başlangıç Kur’an’daki mesajları anlamada kesinlikle çok büyük ve değerli bir fark yaratacaktır. Bu kitap Kur’an’a çok önemli açıklayıcı bir giriş olmasının yanı sıra, aynı zamanda Allah esmalarının- İlahi isimlerin anlamlarını çok anlaşılır bir şekilde anlatmaktadır.

islamic

http://www.islamiclife.com/education/2013/prologue_to_decoding_the_quran.php

Çeviren : Sıdıka Özemre

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu